Rady dla pracownika etatowego: ekwiwalent za urlop oraz składki na urlopie wychowawczym

Prawdą jest stwierdzenie, że nieznajomość przepisów szkodzi. Nierzadko najmocniej cierpią na tym pracownicy etatowi. Wielkie korporacje stać jest na wynajęcie dobrych prawników. Znani adwokaci dbają o dobro wielkich biznesów.

Szarym pracownikom na etacie nie łatwo troszczyć się o swoje prawa, bo nie mają wystarczającej wiedzy. I nie stać ich na profesjonalnych prawnik. Pozostaje im sięgnąć po fachowe rady, takie jak w tym artykule, i osobiście przebrnąć przez nieproste kwestie prawa. W niniejszym artykule będzie wyjaśniona kwestia składek na urlopie wychowawczym i ekwiwalentu za urlop.

Strategia biznesowa

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu etatowych pracowników, którzy nie wykorzystali dni urlopu, zastanawia się, jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Tym narzędziem, które pozwala to wyliczyć, jest współczynnik ekwiwalentu, który zostaje każdego roku na nowo ustalony. Obecnie, 2014 roku, ma dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Wylicza się go następująco: od trzystu sześćdziesięciu pięciu dni odejmuje się sumę dni wolnych od pracy. Owymi wolnymi dniami są: pięćdziesiąt dwie niedziele, jedenaście dni świątecznych i pięćdziesiąt dwa dni wolne.

Jeżeli potrzebne Ci nowe miejsce, z którego będziesz uzyskiwać wiadomości, to zalecamy to opracowanie (https://www.workservice.pl/praca/kontroler-jakosci/bydgoszcz/). Odnajdziesz w nim wiele materiałów na opisywany tu wątek.

Następnie uzyskaną liczbę, czyli dwieście pięćdziesiąt, należy podzielić przez 12. I tak uzyskaliśmy dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Nawet jeśli następuje likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku , to i tak pracownik już po likwidacji firmy może się ubiegać o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Trzeba także stwierdzić, że jeśli zostaje podpisana następna umowa z tym samym pracodawcą, to jest możliwość, aby przenieść niewykorzystane dni urlopu na nowy okres pracy.

Następną istotną kwestią interesującą pracowników etatowych jest podstawa składek na urlopie wychowawczym. Okazało się, że osoby przebywające na urlopie pod określonymi warunkami podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu. Owym warunkiem jest to, że wspomniane osoby nie posiadają innego tytułu do ubezpieczeń. Przebywanie na urlopie wychowawczym daje umożliwia skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety jest to również pod pewnymi warunkami. Owym warunkiem jest fakt, że określona osoba pracująca na etacie również nie posiada jeszcze innego tytułu do ubezpieczenia.