Jazda konno jako fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu

Od wielu lat znane są korzyści z przebywania człowieka z koniem. W dawnych czasach zwierzęta te były wyłącznym środkiem, służącym do transportu i przemieszczania się. Wykorzystywano je do przenoszenia pojazdów z ładunkiem oraz z pasażerami. Także jazda na koniu znana jest człowiekowi od wielu wieków. Dziś jednak używana jest tylko w aspektach sportowych i rozrywkowych; do transportu stosuje się urządzenia i pojazdy mechaniczne. Wymyślono z kolei nowe czynności, do jakich można wykorzystywać konie. Stwierdzono, że przebywanie z nimi może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Oprócz tego coraz więcej ludzi wybiera czynności połączone z końmi jako formę wypoczynku. Stajnia nie jest już odległym miejscem, w którym mają prawo przebywać jedynie wybrani. Coraz więcej ludzi chce zgłębiać naturę tych zwierząt i spędzać z nimi wolny czas.

jazda konno

Źródło: morguefile.com

Koń jako terapia

Mianem hipoterapii nazywa się typ rehabilitacji, w której używa się koni. Dobroczynny wpływ koni na kondycję ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych stwierdzono już dawno. Stosunkowo niedawno z kolei do schorzeń, przy których pomocna jest hipoterapia, dołączył autyzm. Generalnie terapia taka oparta jest na jeździe na koniu oraz ogólnie ujmowanym obcowaniu z tymi stworzeniami. Jazda konna pozwala na utrzymanie właściwej postawy, trenuje równowagę i zdolności ruchowe. Hipoterapia to także czerpanie korzyści z obcowaniem z żywym zwierzęciem i oswajanie się z nim, co pozostawia spore korzyści dla psychiki.

Spędzanie wolnego czasu

Najważniejszą aktywnością związaną z końmi jest jazda na nich. Szkolenie można odbyć zarówno w wieku dziecięcym, jak i w wieku dorosłym – bardzo dobrą okazją może być obóz konny. Obecnie stadniny cieszą się coraz większym powodzeniem. Oprócz jazdy konnej można tam wykonywać dużo innych aktywności,do których należy czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla koni czy lonżowanie, czyli prowadzenie zwierzęcia na wybiegu z użyciem specjalnej linki. Koni używa się do rozmaitych dyscyplin sportowych; niektóre z nich to sporty olimpijskie. W wolnej chwili można udać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub pokonywania przeszkód. Do staropolskich tradycji zimowych z użyciem koni zalicza się kulig. Również obecnie taka forma spędzania wolnych chwil preferowana jest przez wielu ludzi. Organizacja kuligów zwykle nie jest zbytnio kosztowna, za to sama czynność sprawia wiele radości.

Odkryj propozycję Szkoły Jazdy Konnej Patataj:
Wyświetl większą mapę

Źródło: Patataj.com