Niszczenie dokumentów

Każde przedsiębiorstwo to miejsce, w którym występuje przepływ rozmaitych dokumentów w formie na przykład umów czy rachunków za wykonane usługi. Duża część z tych akt ma w sobie dane, które są w pewnym stopniu chronione lub poufne. Zwykle są to dane osobowe, czy dane teleadresowe. Dawniej w części firm gromadziło się także odbitki dowodów tożsamości części klientów.

Wszystkie tego typu dokumenty nie powinny być normalnie wyrzucone. Gdyby znalazły się one w niepowołanych rękach, zawarte w nich informacje mogłyby zostać wykorzystane w nielegalny sposób, przykładowo do podszywania się pod daną osobę. Z tego powodu tak istotne jest niszczenie dokumentów o tego rodzaju informacjach.

Jeżeli ciekawi Cię przedstawiany tekst, odszukaj witrynę (http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/armatura/zasuwa-klinowa-kolnierzowa-pod-wskaznik-model-4549-monitorowana/), która przedstawia podobne wątki, także będą zapewne ciekawe.

Leży to też w interesie danej firmy, ponieważ dzięki temu tajne informacje nie zostaną wykorzystane przez firmy konkurencyjne.

Metody niszczenia

zniszczony dukument

Autor: rosmary
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór sposobu, z wykorzystaniem którego będzie się niszczyć akta zależy od paru Warunków. Przede wszystkim liczy się to, czy ma się do czynienia z dokumentami w postaci papierowej czy innej. Przykładowo dokumenty o charakterze elektronicznym utylizuje się w zupełnie inny sposób. Oprócz tego znacząca jest również moc urządzenia – im więcej dokumentów należy zutylizować, tym moc ta powinna być większa. Zakładając, że będą to tylko akta w formie papierowej, należy zdecydować się na zakup niszczarki. Oprócz tego nie tylko w przedsiębiorstwach niszczy się tajne dokumenty. W domach prywatnych doskonałym przyrządem do tego celu bywa zwykły piec czy kominek, który umożliwi palenie dokumentów w postaci papierowej.

Niszczarki do dokumentów
Są to specjalistyczne maszyny, które dzielą kartki papieru na niewielkie kawałki. Elementy te bywają różnej wielkości, co określa tak zwany stopień tajności niszczarki. Wybiera się go w zależności od poziomu poufności informacji. Im mniejsze kawałki, tym dany dokument będzie bardziej kłopotliwy w czasie ewentualnej próby odtworzenia go. Moc i pojemność urządzeń uzależniona jest od potrzeb klienta. Największe niszczarki będą więc przeznaczone dla dużych firm, przez które przepływają duże ilości dokumentów. Małe, kilkuosobowe firmy zwykle będą wymagały podstawowych urządzeń o małej mocy – źródła.