Prowadzenie firmy. O czym należy wiedzieć?

Prowadzenie własnej działalności może się wydawać bardzo uciążliwe. Niestety jest w tym określeniu dużo słuszności, szczególnie, że w naszym kraju nie ma do tego odpowiedniego klimatu. Każdy polityk, wszystkie partie obiecuje zmienić tę sytuacje, ale jak już rządzą to „dowala” jeszcze po swojemu.

usługa faktoringu

Autor: Nguyen Hung Vu
Źródło: http://www.flickr.com
Niemniej, nie można się podłamywać, gdyż własna działalność to czasami jedyna szansa, żeby spełnić swoje plany zawodowe. O czym w takim razie powinniśmy pamiętać?

Rzecz jasna, o oszczędzaniu! I to na każdym kroku. Weźmy na przykład takie biuro, a raczej jego urządzenie. Nie jest konieczne, żebyś miał zestaw piór ze złotymi stalówkami czy innych bajeranckich artykułów, na jakie nikt nie będzie zwracał uwagi. Urządź je w takim stylu, aby było schludnie, lecz i ekonomicznie.

Jednocześnie, nieocenioną oszczędnością jest… czas. Jak mówi znane przysłowie: czas to pieniądz, pamiętajmy, ażeby go nie marnować. Powinniśmy więc tak się zorganizować w biurze, by wszystkie potrzebne niezbędniki były pod ręką.

Aby odnaleźć nadzwyczajne treści w sieci, to w pierwszej kolejności kliknij w odnośnik znajdujący się tu i przejdź dalej – zapewne nie będziesz żałować.

W razie gdy tego nie dopilnujemy to za każdym razem będziemy zmuszeni udać się do sklepu, kiedy nieoczekiwanie wyczerpią się przykładowo spinacze do papieru. Planujmy więc zakupy wcześniej, w tym samym momencie sprawdzajmy, gdzie jest najbardziej korzystna dla nas cena.

faktura

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo ważna w każdej firmie jest księgowość. Brak kontroli w tej dziedzinie może nas kosztować naprawdę dużo niepotrzebnych nerwów, więc musimy zapanować nad tym zagadnieniem. Nie ważne, iż nie rozumiemy zagadnień księgowych, nie orientujemy się w tych wszystkich kruczkach prawnych, jeśli bowiem prowadzimy firmę ponosimy odpowiedzialność za prowadzoną ewidencję. Możemy oczywiście wynająć biuro rachunkowe, które będzie obsługiwało za nas te wszystkie formalności, możemy jednakowoż spróbować samemu (komputerowy obieg rachunków). Dostępnych jest szereg pomocnych narzędzi, do księgowania, jak i system do fakturowania.

Podobnie należy zadbać o solidną dokumentację każdego z dokumentów. Wiele z nich trzeba przechowywać wiele lat. Musimy mieć to na uwadze, bowiem może zdarzyć się sytuacja, iż Urząd Skarbowy lub inna instytucja zwróci się do nas po jakieś stare dokumenty, które trzeba będzie przedłożyć… Jeśli nie będziemy mieli ich na stanie czekają nas kłopoty. To bardzo istotne. Niektórzy bagatelizują tego typu problem aż do pierwszej kontroli jakiejś instytucji. Nie możemy tego lekceważyć, w przeciwnym razie jeden papierek może zniszczyć naszą firmę.