W jaki sposób można zarządzać projektami, aby odniosły one sukces, zalety metodologii Prince2.

Praktycznie każdy projekt, czy to będzie zbudowanie autostrady, napisanie aplikacji czy wprowadzenie jakiegoś nowego towaru do sprzedaży musi się składać z kilku etapów. O tym, ile ich będzie decydują najczęściej osoby które zarządzają tego typu projektami, pozostaje postawić tylko pytanie, czy takie decyzje są zawsze potrzebne i słuszne?

szkolenie prince2

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Historia pokazuje bardzo dobrze, że dużo ważnych projektów już w momencie rozpoczęcia było skazanych na klęskę, właśnie z powodu tego, że zaczęto podejmować nietrafione decyzje w ich trakcie, które stały się później przyczyną klęski. Oddzielną sprawą będzie przeanalizowanie, z jakiego powodu tak się stało, czy winę ponoszą mało kompetentni ludzie, naciski ze strony innych decyzyjnych osób albo zwyczajny organizacyjny bałagan, który bez przerwy można spotkać w niejednej firmie. Niestety bardzo często to właśnie ten ostatni czynnik i zupełny brak planowania były podstawową przyczyną klęsk w projektach, jeżeli decyzje były podejmowane przypadkowo, pod wpływem impulsów albo niepełnych informacji, to trudno się dziwić, że koniec był właśnie taki.

W czasie dużych i małych projektów najważniejszą kwestią jest odpowiednie zarządzanie nimi. Z tego też powodu w ostatnich latach powstało parę ciekawych koncepcji starających się uporządkować sprawę zarządzania projektami, a zalicza się do nich Prince2.

szkolenie prince2

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

Ta właśnie metodologia zyskuje coraz większe uznanie, zwłaszcza pośród kierowników projektów i managerów, właśnie przez to, że pozwoli na czytelne określenie wszystkiego i później kontrolę na wszystkich etapach. Dzięki Prince2 można dokładnie ustalić, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie wszystkiego, kto będzie podejmował podstawowe decyzje i jak ma się przedstawiać przepływ informacji.

W gąszczu otaczających nas wiadomości niełatwo jest znaleźć naprawdę przydatne informacje. Z tego powodu jeżeli interesuje Cię tego typu temat, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Dokładnie są również określane zadania kierowników odpowiedzialnych za poszczególne części projektu. Przez dokładne sprecyzowanie wszystkiego w pierwszej kolejności projekty zaczynają być bardziej przejrzyste. Bardzo ważne jest też, że prowadzenie ich w odpowiedniej metodologii, sprawdzonej w wielu innych firmach, daje dużo więcej szans na sukces.