Doskonalenie kadry

Specjalista od HR w przedsiębiorstwie to ma niełatwy los. Jak powszechnie wiadomo, pracownik jest najważniejszym trybikiem w wielkiej biznesowej maszynerii. Należy najpierw odbyć żmudny proces zatrudniania do pracy.

Niełatwo znaleźć człowieka, który przejmie tak skomplikowane wyzwania, jak chociażby zarządzanie zmianą. Kiedy już obsada firmy zostanie uzupełniona, należy czuwać nad wszystkimi ludźmi.

szkolenie

Autor: David Brewer
Źródło: http://www.flickr.com

Głównym zadaniem fachowca od HR jest ciągle dbanie o podwyższanie kwalifikacji kadry. Najlepszy podwładny to taki, który jest szczęśliwy w pracy i cały czas poznaje wiadomości które sprawiają, że pracuje (zobacz praca w godzinach nadliczbowych) wydajniej. Z tego właśnie powodu szkolenia Kaizen dla firm są tak przydatne.

Ale nie jedynie zwykli członkowie kadry wymagają podnoszenia kwalifikacji. Zdarza się, że sytuacja przedsiębiorstwa staje się niekorzystna i nieodzowne są osoby, które zapewnią świetny konsulting (konsulting – 4 Polega to na tym, że do korporacja wynajmuje specjalistyczną agencję, która deleguję zespół fachowców, których zadaniem jest doradztwo decydentom.

szkolenie iso

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Dobry consulting jest potrzebny nie wyłącznie wtedy, kiedy działalność wpada w kłopoty finansowe, ale także kiedy ujawnia się jakaś możliwość biznesowa. Najpopularniejszym przykładem tutaj jest połączenie 2 korporacji – proces ciężki, który potrzebuje wielu fachowych analiz.

Następnym wartym uwagi sposobem na szlifkowanie kwalifikacji pracowników jest szkoła coachingu . Osobisty trener (zobacz firma training) jest przypisywany do danego członka kadry (zazwyczaj na wyższym stanowisku), by sterować jego pracą. Taki coach najpierw przez parę tygodni śledzi swojego człowieka i zbiera kluczowe obserwacje, a następnie przez wiele dni próbuje powiedzieć mu, co należy zmienić. Chodzi tu nie jedynie o takie ścisłe talenty, jak np. zarządzanie procesami, ale też m.in. o stosunek do innych. Nawet najwydajniejsi pracownicy przedsiębiorstwa wykazują jakieś minusy – dzięki pracy coacha można je bezboleśnie wyeleminować.