W jaki sposób zdobyć pieniądze na projekt

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to proces, który dokonuje się za pośrednictwem Internetu. Opiera się na nieprzymusowym dofinansowywaniu różnorodnych projektów. Jednym z kluczowych warunków crowdfundingu jest to, że nie ma żadnych ograniczeń co do wysyłanych sum, a więc każda, nawet najmniejsza wpłata się liczy. Biorąc pod uwagę liczebność społeczności internetowej jest duża szansa, że nawet przy drobnych kwotach dotacji akcja się powiedzie.

pomysł

Autor: Tsahi Levent-Levi
Źródło: http://www.flickr.com

Crowdfunding zwykle odbywa się na specjalnie do tego stworzonych portalach . Pierwszym z nich był anglojęzyczny portal Kickstarter, który także dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych na świecie. Z biegiem czasu zaczęły powstawać inne tego rodzaju strony, niektóre z nich wyspecjalizowane w określonych dziedzinach. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „finansowanie społecznościowe” można wyszukać najpopularniejsze strony internetowe, umożliwiające takie zbiórki.

Co można finansować?
Z wykorzystaniem finansowania społecznościowego można wspierać rozmaite przedsięwzięcia. Najczęściej występujące to te, które dotyczą muzyki. Często spotyka się na przykład prośby o pomoc w wydaniu pierwszej lub kolejnej płyty danego zespołu. W przypadku kolejnego albumu w większości przypadków jest prościej. Jeżeli wykonawca ma już swoją publiczność, wspomoże ona proces wydawania albumu. W sytuacji debiutów sporo zależy od tego, czy muzyka spodoba się internautom. Oprócz muzyki crowdfunding obejmuje także projekty związane z podróżami, filmem i wieloma innymi dziedzinami.

Crowdfunding w Polsce
Platformy do finansowania społecznościowego od pewnego czasu są popularne również w Polsce. Polacy są obecni na stronach międzynarodowych, jak również tworzą własne strony. Tych polskich platform jest coraz więcej. Do najpopularniejszych z nich należy Wspieram.to, na którym największa suma wpłat na jeden projekt wyniosła ponad sto tysięcy złotych. Tak samo jak na międzynarodowych platformach, także na polskich promuje się wielu muzyków i artystów. Niektóre z nich zapewniają rozmaite korzyści w zamian za dofinansowanie, przykładowo w przypadku zespołu będą to gadżety z podpisami członków czy bilety na koncert po okazyjnych cenach.