W jaki sposób zdobyć pieniądze na projekt

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to proces, który dokonuje się za pośrednictwem Internetu. Opiera się na nieprzymusowym dofinansowywaniu różnorodnych projektów. Jednym z kluczowych warunków crowdfundingu jest to, że nie ma żadnych ograniczeń co do wysyłanych sum, a więc każda, nawet najmniejsza wpłata się liczy. Biorąc pod uwagę liczebność społeczności internetowej jest duża szansa, że nawet przy drobnych kwotach dotacji akcja się powiedzie.

pomysł

Autor: Tsahi Levent-Levi
Źródło: http://www.flickr.com

Crowdfunding zwykle odbywa się na specjalnie do tego stworzonych portalach . Pierwszym z nich był anglojęzyczny portal Kickstarter, który także dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych na świecie. Z biegiem czasu zaczęły powstawać inne tego rodzaju strony, niektóre z nich wyspecjalizowane w określonych dziedzinach. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „finansowanie społecznościowe” można wyszukać najpopularniejsze strony internetowe, umożliwiające takie zbiórki.

Co można finansować?Z wykorzystaniem finansowania społecznościowego można wspierać rozmaite przedsięwzięcia. Najczęściej występujące to te, które dotyczą muzyki. Często spotyka się na przykład prośby o pomoc w wydaniu pierwszej lub kolejnej płyty danego zespołu. W przypadku kolejnego albumu w większości przypadków jest prościej. Jeżeli wykonawca ma już swoją publiczność, wspomoże ona proces wydawania albumu. W sytuacji debiutów sporo zależy od tego, czy muzyka spodoba się internautom. Oprócz muzyki crowdfunding obejmuje także projekty związane z podróżami, filmem i wieloma innymi dziedzinami.

Crowdfunding w Polsce
Platformy do finansowania społecznościowego od pewnego czasu są popularne również w Polsce. Polacy są obecni na stronach międzynarodowych, jak również tworzą własne strony. Tych polskich platform jest coraz więcej. Do najpopularniejszych z nich należy Wspieram.to, na którym największa suma wpłat na jeden projekt wyniosła ponad sto tysięcy złotych.

Jeżeli fascynuje Cię tego rodzaju problematyka, zerknij pod link w tamtym miejscu zamieszczone też Cię bardzo zaintryguje. Nie czekaj zatem i kliknij ten link.

Tak samo jak na międzynarodowych platformach, także na polskich promuje się wielu muzyków i artystów. Niektóre z nich zapewniają rozmaite korzyści w zamian za dofinansowanie, przykładowo w przypadku zespołu będą to gadżety z podpisami członków czy bilety na koncert po okazyjnych cenach.