Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechami typowo alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem skupisk roślinnych.Przeciętna wysokość tatrzańskichwierzchołków to ok. 2300 m, długość łańcucha w linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, z kolei szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce z przyjemnością wybierane na urlop dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry całkowicie podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża potoków również wyjścia wielkich kotlin tatrzańskich, zatem najniższe strefy gór, porastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Troszeczkę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Wiedz, że wnikliwe opracowanie (https://www.hotelarkonpark.pl/pakiety/szczegoly-pakietu?OfferID=239783) to nierzadko najbogatsze źródło informacji? Tak jest i w niniejszym przypadku – kiedy wejdziesz na ten odnośnik, znajdziesz inne użyteczne treści.

Tatry są zbyt niskie i mają zbyt strome zbocza, by zdołały tam utrzymać się lodowce (kliknij tutaj). Pozostałością po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich wgłębieniach. Najśliczniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano śliczne schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, trzeba udać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej ciekawych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić śliczne oświetlone, rozmaite formy naciekowe. Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Ze względu na wprowadzenie całkowitej ochrony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać tylko na piechotę albo na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i ma do zaoferowania niezapomniane panoramy na góry. Dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one możliwość podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu mieści się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba również zdobyć Giewont, którego również roztacza się cudowna panorama Tatr. Trzeba powiedzieć, iż Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (dowiedz się więcej).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Przepięknie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie wczasowiczów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej zrobione na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. W trakcie spaceru ulicą Kościeliską trzeba przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat.

Jeżeli chcesz obejrzeć coś bardzo dobrego, spójrz na serwis (https://zygzakrent.pl/) tej firmy, znajdziesz tam sporo bardzo atrakcyjnych ofert.

Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się też kościół Św. Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się fantastyczna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy udać się w sierpniu, kiedy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.