Dlaczego trzeba postawić na sprawdzonych dostawców gazu?

Temat dystrybucji gazu jest aktualnie coraz częściej dyskutowany, przede wszystkim ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie. Gaz jest jednym z najwydajniejszych źródeł energii, dlatego wiele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw używa właśnie tego paliwa. Obecnie na krajowym rynku rozpoczął się etap demonopolizacji rynku sprzedaży paliwa gazowego. Powodem aktualnych zmian jest przede wszystkim członkostwo w Unii Europejskiej, jak również potrzeba wdrożenia zasad wolnego handlu również w tej dziedzinie gospodarki.

liczniki gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com

Nie da się jednakoż ukryć, że transformacja zachodzi dosyć powoli i nadal największym dystrybutorem gazu w Polsce jest PGNiG. Powinno się jednakże mieć świadomość, że każdy ma prawo do wyboru dowolnego sprzedawcy paliwa gazowego spośród przedsiębiorstw aktywnych na rynku.

Faktem jest, że na chwilę obecną ceny dostawców gazu nie różnią się na tyle, aby klienci zmieniali umowy tak często, jak przykładowo operatorów sieci komórkowej, aczkolwiek lada moment sytuacja może ulec zmianie. Wtedy lepiej zapoznać się gruntownie z tematem i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Znacznie chętniej z uwolnienia rynku korzystają właściciele firm. Jest tak, ponieważ klienci indywidualni obawiają się zmian. Zazwyczaj nie chcą też otrzymywać dwóch faktur.Należy wiedzieć, że jeśli zawrzemy całościową umowę na dostawę energii, wówczas otrzymamy jedno rozliczenie. W przypadku umowy o samą sprzedaż gazu sytuacja jest nieco odmienna. Wówczas w rozliczeniu otrzymamy osobne faktury, ponieważ dystrybucja jest rozliczania osobno.
Większość z nas stawia na znanych dostawców gazu (takich jak: ), a tak zazwyczaj postrzegamy spółkę PGNiG. Warto też dodać, że oferta dla odbiorców indywidualnych jest stosunkowo ograniczona, stąd też często wybieramy najwygodniejsze rozwiązanie. Oprócz tego przy niewielkim wykorzystaniu paliwa gazowego, zmiana dystrybutora nie daje wielkich oszczędności.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu

Jeśli jednak wybieramy dostawcę do nowo postawionego domu, lepiej sprawdzić dostępne oferty, nim zostanie doprowadzone przyłącze gazowe. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku dużych firm, które przeważnie zużywają duże ilości gazu. W takiej sytuacji zmiana dystrybutora może przynieść spore oszczędności, ponieważ to właśnie o takiego odbiorcę walczą spółki gazowe.