Do czego przydają się odlewy?

Czy myśleliście przy jakiejś okazji czym zajmuje się branża odlewnicza i gdzie tak właściwie używane są różnego formatu odlewy? Pewnie nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie informuje się specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie wie, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się stosując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie wykorzystuje się obecnie już bardzo wiele różnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy pomocy bardzo wysokiej temperatury doprowadza się materiał odlewniczy do płynnej formy i to pozwala na tworzenie odlewów. Zależnie od procesu obróbki możemy wyróżnić przykładowo odlewy. Metal wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

W wielu zakładach stosuje się teraz odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda niezwykle dokładna. Odlewy (rzuć okiem na żywice epoksydowe) ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To sprawia, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

Zazwyczaj po odlaniu następuje wyżarzanie.

Jeśli interesuje Cię omawiany artykuł, to bez ociągania kliknij tutaj oraz zobacz ponadto inny tak samo absorbujący news kredyt inwestycyjny dla firm.

To proces polegający na nagrzaniu odlanego elementu do konkretnej temperatury. Następnie tę temperaturę trzeba przez pewien czas utrzymać, a na koniec fragment wolno ochłodzić. Metod wyżarzania jest kilka i każda służy czemu innemu. Przykładowo może zwiększyć twardość elementu przed dalszą obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej popularnymi gałęziami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się do czego mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w szafkach (>>ciekawa strona<<).

Źródło: Alwro S. A.