Jak zadbać o korzystną i zrównoważoną dietę kota?

Od wielu stuleci blisko nas były zwierzęta, szczególnie kilku różnych gatunków. Bardzo towarzyskie już dawno temu okazały się psy – właściwie wilki, należące niemniej do psowatych – jakie dotąd włóczyły się za ludzkimi gromadami w nadziei na ochłapy z ich łowów, że stały się czymś naturalnym w tych plemionach. Poczęto je oswajać i wykorzystywać do strzeżenia mienia, pomocy w polowaniach i innych czynnościach. Obecnie psy najrozmaitszych ras, tak odmiennych, że skłaniają do zadawania pytań, czy należą wciąż do jednego gatunku, towarzyszą ludziom we wsiach i w miastach.

Koty Bengalskie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy wolą jednak inne towarzystwo. Choć trudniej spekulować, jak zaczęła się nić porozumienia między człowiekiem a kotowatymi, pewnie odbyło się to podobnie. Ci, co doceniają brak gryzoni w gospodarstwie czy po zwyczajnie niewielkie, ciepłe ciałko do pieszczenia, jakie niekiedy wlezie na kolana i pokaże, że ma się przyjaciela, mają w domach właśnie kociaki. Jednak i fani psów, i entuzjaści kotów bardzo często popełniają błędy i powodują, że w dojrzałym wieku pupile cierpią zwłaszcza z powodu nieodpowiedniej diety – szczególnie koty.

Sucha karma dla kota ma tworzyć fundament jego jadłospisu, chociaż generalnie sądzi się, iż kot jako mięsożerca powinien jeść świeże, krwiste mięsko, wątróbkę i spodek z mlekiem. Zwłaszcza to mleko może nabruździć w funkcjonowaniu układu trawiennego kociaka. Znakomite karmy dla kotów Pronature, Prestige, również niedrogi Whiskas czy Purina (sprawdź ofertę). Karmy dla kotów raczej nie są najtańsze, szczególnie jeśli produkowane i tworzone są w dobrych zakładach, z współpracą bardzo doświadczonych hodowców.

cat

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy jednakże zależy nam na kondycji zwierzaka, wybierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – zwierzę podziękuje przez długie lata lojalnością i dobrym zdrowiem, a to właśnie na tym powinno najbardziej zależeć opiekunom tych futrzaków: by te czuły się zdrowo, miały zaspokojone fundamentalne potrzeby i nie cierpiały bez przyczyny. Pokarmy wszystkich wyszczególnionych firm powinien oferować każdy znaczący internetowy sklep zoologiczny (np. więc dbałość o jadłospis zwierzaka nie powinna być tak skomplikowana, jak może się zdawać.