Jak dobrać rower dla siebie?

Jeżdżenie rowerem to środek transportu zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując radośnie przed siebie nie tylko pozbywamy się nadprogramowych kilogramów i ćwiczymy mięśnie. Rezygnując z pozostałych form transportu nie niszczymy przy okazji otoczenia. Zalety na pewno są znaczące jednak zainteresowanie należy w pierwszej kolejności skupić na najważniejszym elemencie omawianego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy kupić?

Zakup roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w pierwszej chwili wydawać. W zależności od tego po jakim terenie będziemy jeździć części składające się na nasz dwukołowiec będą inne. Dobrze jest przejść przez niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne ramy, siodełka czy kąty nachylenia kierownicy w kolejnych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, aby trafnie wybrać rowery górskie, wyczynowe czy użytkowe. W wyniku tego jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Przede wszystkim warto przedstawić dwa podstawowe typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czyli tak zwany „holender” umożliwiają wygodną jazdę w ruchu miejskim. Ważnymi cechami są wysoko umieszczona, giętka kierownica, szersze i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i większą widoczność, właściwe oświetlenie i wymagane zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz błotniki zapobiegające przed zabłoceniem podczas jazdy. Często uzupełnione są koszykami i zabezpieczeniem przed kradzieżą. Zazwyczaj też rower miejski nie posiada przerzutek, które na płaskim terenie będą nieistotne.

Jeśli szukamy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak łatwo wywnioskować z nazwy zaprojektowano je do jazdy terenowej, np.

Jeżeli sądzisz, że odnajdziesz interesujące treści w internecie, to przejdź do opisywanego problemu oraz kliknij w odnośnik mieszczący się tu.

w górach. Cechuje je przede wszystkim nieduża, dodatkowo wspierana rama, mocna, ale lżejsza konstrukcja i odpowiednie hamulce.

Ciekawostką mogę być rowery poziome, dzięki którym jadący mają możliwość rozpędzić się do wyjątkowo dużych jak na rower szybkości. Oprócz dużych możliwości rozpędzenia się mają one niestety kilka wad, które powodują, niewielką liczbę fanów.

Gdy będziesz poszukiwać innych tego typu informacji na temat poruszany w powyższym poście, to wejdź tu – na pewno te materiały także Cię zaintrygują.

W szczególności wymagają one gładkiej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma mocno ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam jedynie znaleźć sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i pozostawić samochód w garażu.