Zawieszenie działalności, o czym należy

Prowadzenie firmy w większości przypadków niesie ze sobą wielką satysfakcję, jednak własny biznes to przede wszystkim pewne obciążenia oraz wiążące się z nimi ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, iż w w czasie poważnych problemów firmę powinniśmy bezzwłocznie likwidować. Mamy możliwość od niej odpocząć, co w przepisach określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy mamy prawo zawiesić minimalnie na okres 30 dni, najdłużej zaś na dwa lata. Jeśli zdecydujemy się na przerwę w funkcjonowaniu firmy, możemy spokojnie czekać aż przejdzie kryzys i wrócą lepsze czasy na zarabianie pieniędzy. To dobra decyzja, w sytuacji gdy nasze problemy finansowe są przejściowe.

Pragniesz poznać większą ilość wiadomości na tego rodzaju temat? Jeśli tak, to kliknij tu i zdobądź cenne szczegóły (http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/foliarki-owijarki-poziome/polautomatyczne/) – z pewnością ono również będzie dla Ciebie pasjonujące.

Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową – np. sprzedaż pamiątek. Jednak prawo do skorzystania z takiego rozwiązania mamy tylko wtedy, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo plusów . Najważniejszą konsekwencją jest to, iż nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT a także nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W owym czasie właściciel firmy w zasadzie nie może podejmować żadnych czynności związanych z działalnością, z wyjątkiem tych, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Jeżeli więc założymy, że sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia pomoże zregenerować siły, mamy prawo (www.raczynski-kancelaria.pl/) to zrobić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się środków, które nie są już nam przydatne.

Powinniśmy wcześniej się dowiedzieć czy koniecznym będzie opodatkować ową transakcję odpowiednią stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Trudności w prowadzeniu firmy, w różnym stopniu, dotykają prawie każdego szefa. Gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową które są związane z nieterminowymi wpłatami od kontrahentów zastanówmy się nad zawieszeniem działalności gospodarczej, do momentu, kiedy sytuacja na rynku zmieni się na lepsze.