Prowadzenie własnej działalności

Dla większości osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Właściciel firmy zmaga się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach oraz urzędach.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przerażony nawałem obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, albowiem wykwalifikowana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – pit 2015 – szybko i skutecznie). Spora odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy a także potrzeba bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. W związku z tym, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, warto zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie.

Uwolni to posunięcie właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój biznesu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek (czytaj też rozwiązanie umowy o pracę), naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala spokojnie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej w mikroprzedsiębiorstwie jesteśmy w staniemożemy także prowadzić samemu. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Z reguły nie, zwłaszcza gdy w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza będzie jednak niezbędna. Należy wziąć też pod uwagę tempo zmieniających się przepisów i zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od nowego roku deklaracji przez internet.