Rodzaje wag wykorzystywanych w domowych i komercyjnych zastosowaniach, krótka charakterystyka ich parametrów.

Wagi to jeden z częściej wykorzystywanych urządzeń pomiarowych i w codziennym użytkowaniu, i w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Podstawowym ich zadaniem będzie mierzenie wagi materiałów z określoną dokładnością. Wagi są robione w niezliczonej ilości odmian i rozmiarów, począwszy od małych i bardzo dokładnych wag laboratoryjnych, a kończąc na kilkunastometrowych wagach które zważą ciężarówkę. Poziom precyzji wagi będzie zależeć od jej rozmiaru, lecz także zastosowania.

Autor: Beurer

Wagi kuchenne mogą mieć większą tolerancję, a takiej samej wielkości waga apteczna musi być znacznie bardziej precyzyjna i dokładna. Takie parametry będą też mieć ogromny wpływ na cenę, o ile zwykłą kuchenną wagę zakupić już można za dwadzieścia złotych, to zaawansowana waga stosowana w laboratorium może kosztować sto razy więcej. Praktycznie każda z dziedzin używająca intensywnie wag dorobiła się swoich własnych modeli, bardzo dokładnie spełniających potrzeby i wymagania pracowników. Sprawdź więcej: produkty dla farmaceutów.

Duża precyzja pomiarów na pewno będzie niezbędna w farmaceutycznym przemyśle. Podczas produkowania leków nie ma miejsca na błędy, bo chodzi przecież o ludzkie zdrowie. Dlatego też wagi apteczne muszą spełniać wyśrubowane normy które dotyczą dokładności i stabilności pomiarów. Jeszcze do niedawna aptekarze stosowali wagi szalkowe, które jednak miały sporo wad. Obecnie ta grupa użytkowników stosuje modele elektroniczne o odpowiedniej dokładności pomiarów, dzięki czemu ich praca jest obecnie znacznie bardziej wygodna. Po tak samo precyzyjne wagi będą także sięgać jubilerzy – w ich sytuacji precyzja ważenia również będzie miała kluczowe znaczenie.

sprawdzanie wagi

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Wagi jubilerskie także przeważnie występują dzisiaj w wersjach elektronicznych – online. Mają one dużo przydatnych w takiej pracy funkcji, przykładowo takich jak wyznaczanie gęstości albo możliwość obliczenia sztuk jednakowych detali, co bardzo przydaje się w codziennej pracy jubilerów. W najróżniejszych zastosowaniach stosowane są także inne odmiany i rodzaje wag, a ich parametry będą zależeć od wymagań użytkujących.