Jak zapobiegać upadkowi firmy?

Posiadanie działalności gospodarczej wielokrotnie wymusza podejmowanie wyborów, dotyczących najbardziej opłacalnego finansowania kontraktów. Czasami należy także szukać możliwości, umożliwiających poprawę kondycji firmowych finansów. Dostępnych opcji jest wiele i warto wiedzieć, jak sobie pomóc w problemowych okolicznościach.

flaga Unii Europejskiej

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Specyficzną branżą jest szeroko rozumiany handel, szczególnie międzynarodowy. Sprzedawcy stresują się, iż nie dostaną pieniędzy od inwestora, zwłaszcza, że jest to stosunkowo często pojawiający się problem. W takiej sytuacji warto pokusić się o forfaiting – metodę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie. Sprawia to, że całe ryzyko odzyskania należności od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, posiadające rolniczą działalność gospodarczą, mogą z kolei skorzystać ze znacznych dofinansowań. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek na rozpoczęcie działalności albo środki, które można wykorzystać na modernizację gospodarstwa, wymianę sprzętu, czy na specjalistyczne szkolenia. W przypadku przedsiębiorstw także można ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, jednak nierzadko jedyny ratunek dla firm to zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego.

Bez względu na to, czy w obszarze naszych zainteresowań leżą unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto mieć świadomość, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z różnorodnych branż i na różnorakie cele. Jeśli rzeczywistość nas do tego zmusi, można nawet otrzymać pomoc finansową w momencie, kiedy firmie zagraża likwidacja. Trzeba jednak pamiętać, że każdego typu pomoc pieniężna wiąże się z jakimiś zasadami.

pozyskiwanie funduszy UE

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim przyjmiemy oferowane nam środki, należy zaznajomić się z wszelkimi wymogami stawianymi przez instytucję finansującą, tak, żeby nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów w postaci długów, z których przez wiele lat nie będziemy umieli wyjść. Niewydolność finansowa to jedna z głównych przyczyn, zmuszających przedsiębiorców do zamykania interesu. Można czerpać z obecnych na rynku rozwiązań finansowych, ale należy to czynić z głową, analizując najpierw wszystkie zalety i wady oraz dobrze się do tego przygotowując.