Jak zapobiegać upadkowi firmy?

Posiadanie działalności gospodarczej wielokrotnie wymusza podejmowanie wyborów, dotyczących najbardziej opłacalnego finansowania kontraktów. Czasami należy także szukać możliwości, umożliwiających poprawę kondycji firmowych finansów. Dostępnych opcji jest wiele i warto wiedzieć, jak sobie pomóc w problemowych okolicznościach.

flaga Unii Europejskiej

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Specyficzną branżą jest szeroko rozumiany handel, szczególnie międzynarodowy. Sprzedawcy stresują się, iż nie dostaną pieniędzy od inwestora, zwłaszcza, że jest to stosunkowo często pojawiający się problem. W takiej sytuacji warto pokusić się o forfaiting – metodę zabezpieczenia, w której to forfaiter (instytucja finansowa) przyjmuje wierzytelności handlowe na siebie. Sprawia to, że całe ryzyko odzyskania należności od dłużnika przechodzi na forfaitera. Osoby, posiadające rolniczą działalność gospodarczą, mogą z kolei skorzystać ze znacznych dofinansowań. Unijne dotacje dla rolników to jednorazowy zasiłek (zobacz jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych) na rozpoczęcie działalności albo środki, które można wykorzystać na modernizację gospodarstwa, wymianę sprzętu, czy na specjalistyczne szkolenia. W przypadku przedsiębiorstw także można ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, jednak nierzadko jedyny ratunek dla firm to zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego.

Bez względu na to, czy w obszarze naszych zainteresowań leżą unijne dotacje dla rolników, czy forfaiting, warto mieć świadomość, że istnieje ratunek dla firm i przedsiębiorców z różnorodnych branż i na różnorakie cele. Jeśli rzeczywistość nas do tego zmusi, można nawet otrzymać pomoc finansową w momencie, kiedy firmie zagraża likwidacja. Trzeba jednak pamiętać, że każdego typu pomoc pieniężna wiąże się z jakimiś zasadami.

pozyskiwanie funduszy UE

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Zanim przyjmiemy oferowane nam środki, należy zaznajomić się z wszelkimi wymogami stawianymi przez instytucję finansującą, tak, żeby nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów w postaci długów, z których przez wiele lat nie będziemy umieli wyjść. Niewydolność finansowa to jedna z głównych przyczyn, zmuszających przedsiębiorców do zamykania interesu. Można czerpać z obecnych na rynku rozwiązań finansowych, ale należy to czynić z głową, analizując najpierw wszystkie zalety i wady oraz dobrze się do tego przygotowując.