W jaki sposób można obecnie zapewnić sobie porządek w dokumentach i prościej go utrzymać w przyszłości?

Statystyczny Kowalski, w szczególności jeśli jest właścicielem własnej firmy, posiada sporo dokumentów, powiązanych chociażby ze sprawami bankowymi czy urzędowymi. Część z nich jest dosyć ważna, toteż nie można ich zgubić. Utrzymanie porządku w dokumentach niestety nie zawsze jest łatwym zadaniem. O czym w takim przypadku w pierwszej kolejności należy pamiętać?

szafka na dokumenty

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowe znaczenie ma regularne segregowanie dokumentów. Im dłużej się to odkłada, tym uporządkowanie wszystkich pism jest dużo trudniejsze. Warto raz na miesiąc bądź dwa przejrzeć wszystkie posiadane dokumenty oraz pozbyć się tych, które nie są już potrzebne. Takie brakowanie dokumentów to bardzo ważna czynność, zwłaszcza w firmach, w których ich ilość jest duża. Oczywiście, należy pamiętać że dokumentów nie można wyrzucać, jako że czasami znajdują się na nich ważne informacje, które mogłyby zostać w nieprawidłowy sposób wykorzystane przez osoby nieupoważnione. Wszystkie dokumenty trzeba dobrze podrzeć lub pociąć. Utylizacja dokumentów niekiedy zajmuje dużo czasu, z tego powodu firmy dość często decydują się na zakup specjalnych niszczarek, które ułatwiają to zadanie. Planując porządki w dokumentach, dobrze jest zaopatrzyć się w parę niezbędnych akcesoriów, takich jak chociażby segregatory i foliowe koszulki, do jakich będzie się wkładało poszczególne kartki. Segregatory należy podpisać, żeby wiedzieć, jakie dokumenty się w nich znajdują. Świetnym rozwiązaniem są również kolorowe karteczki, na których będzie się spisywało istotne informacje. Nie można odkładać uporządkowania dokumentów na później – zobacz na stronie.

segregatory z dokumentami

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Brak porządku może okazać się negatywny w skutkach, gdy w podbramkowej sytuacji będzie się szukało istotnych pism lub zaświadczeń, a ich odnalezienie w bałaganie potrzebuje dużo czasu. Dodatkowo, jeżeli raz już uporządkuje się swojego dokumenty, trzeba starać się ten porządek utrzymać i kolejne dokumenty wkładać do określonych koszulek i segregatorów. Wówczas, zaoszczędzi się sobie pracy w przyszłości. Nieprzydatnych dokumentów z kolei nie należy składować bez celu, tylko jak najszybciej powinno się je precyzyjnie niszczyć.

Powiązane artykuły –