Pieniądze na firmę – dotacja z Unii, czy kredyt w banku?

Ze względu na aktualną sytuację na rynku pracy – duże bezrobocie i niewielkie wynagrodzenie – dużo osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Większość branż wymaga nabycia profesjonalnego wyposażenia, warto posiadać również finanse na stworzenie witryny internetowej, czy rozreklamowanie firmy. Jak zorganizować na to wszystko gotówkę?

Dotacja z UE
Wbrew pozorom, dzisiejszy początkujący przedsiębiorca ma znacznie ułatwiony start w porównaniu do osób, które uruchamiały firmę w czasach, gdy Polska nie była członkiem Unii Europejskiej. Aktualnie istnieją przecież środki unijne dla małych firm, można także starać się o kredyt gotówkowy, czy firm (polecamy sprawdź to koniecznie) hipoteczny.

Zanim jednak sięgniemy po wsparcie finansowe, trzeba rozważyć, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. W przypadku dofinansowań unijnych trzeba mieć świadomość, iż w celu starania się o dotację, trzeba opracować naprawdę porządny biznesplan. Niektóre typy działalności gospodarczej są wyłączone z dotacji unijnych, dlatego trzeba upewnić się, czy wybrana przez nas specyfika firmy spełnia wymogi formalne. Czytaj też .

Przyjmując pieniądze unijne, zobowiązujemy się prowadzić firmę przez co najmniej rok. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy firma przestanie funkcjonować, będziemy musieli oddać pozyskane fundusze. Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie kiedy posiadamy jakąś nieruchomość. W przeszłości musiałaby to być nieruchomość, związana ściśle z prowadzoną firmą, obecnie coraz więcej banków udziela tego typu kredyty (kredyt obrotowy dla firm) właściwie na dowolny cel (polecamy artykuł).

Kredyt gotówkowy to najczęściej najbardziej niekorzystne wyjście. Tego typu pożyczki mają wysokie oprocentowanie, a suma, jaką możemy uzyskać, jest w znacznym stopniu ograniczona. Dostępne są jednak specjalne kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. Charakteryzują się one lepszymi warunkami i w wielu przypadkach stają się najprostszym sposobem na to, by zaistnieć na rynku. (więcej informacji)

Bez względu na to, czy zapragniemy pozyskać środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas trochę formalności. Bądźmy na to przygotowani i zacznijmy starania o dofinansowanie z wyprzedzeniem, tak, by w określonym czasie firma mogła zacząć funkcjonować.