Czy księgowość jest trudna?

Skuteczny księgowy w każdym przedsiębiorstwie jest osobą bezcenną, zawsze świetnie zorientowany, bardzo dobrze da sobie radę z najbardziej niejasnym przepisem podatkowym i znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i ulg niezwykle łatwo jest się zagubić zwykłemu przedsiębiorcy firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek regulowania składek ZUS, Funduszu pracy a także składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest nietrudno – błąd naprawić już gorzej, bo wymagać to będzie następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument (www.happytree.com.pl/).

Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości parę słów o wysokości opłat skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest kwestia opłat skarbowych. Napisać o nich warto gdyż popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Kwotę jaką należy uregulować należy sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub przeczytać ustawy z 2006r.

Niewiedza przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes koniecznie powinniśmy zorientować się jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie oznacza to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od księgowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.