Czy księgowość jest trudna?

Skuteczny księgowy w każdym przedsiębiorstwie jest osobą bezcenną, zawsze świetnie zorientowany, bardzo dobrze da sobie radę z najbardziej niejasnym przepisem podatkowym i znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród bardzo wielu, praw, podatków i ulg niezwykle łatwo jest się zagubić zwykłemu przedsiębiorcy firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej.

Wpis, który teraz masz przed sobą jest pełen fascynujących danych, jednak ponadto zweryfikuj informacje omawiające analogiczną tematykę tutaj.

Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek regulowania składek ZUS, Funduszu pracy a także składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest nietrudno – błąd naprawić już gorzej, bo wymagać to będzie następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez obydwie strony. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument (happytree.com.pl/).

Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości parę słów o wysokości opłat skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest kwestia opłat skarbowych. Napisać o nich warto gdyż popełnienie błędu w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Kwotę jaką należy uregulować należy sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub przeczytać ustawy z 2006r.

Niewiedza przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes koniecznie powinniśmy zorientować się jakie obowiązki będą się z tym wiązały. Nie oznacza to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od księgowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie gdyż niewiedza nie zwalnia z nas obowiązków.