Czy pokaźna ilość ofert pracy pomaga odnaleźć się na rynku?

Zaraz po studiach przychodzi taki moment, kiedy zaczyna się poszukiwać pierwszej pracy na serio. Oczywiście całkiem sporo młodych ludzi jeszcze w trakcie studiów szuka jakiegoś zatrudnienia, dodatkowej pracy, letniego wyjazdu zagranicę albo wolontariatu, jednak szukanie zaraz po ukończeniu szkoły wyższej wygląda trochę inaczej. Najczęściej szukamy posady, w której moglibyśmy zagrzać miejsce, a nie popracować kilka tygodni, sezonowo i zrezygnować.

Praca księgowej

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek pracy obfituje w oferty etatów z wielu rozmaitych dziedzin. Żeby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć, jak wiele wyników pokaże nasza wyszukiwarka. Ważne, by powiedzieć sobie, co z naszej działalności zawodowej lubimy robić najbardziej,w czym się odnajdziemy i w czym czujemy się dobrze. Jeżeli nie całkiem umiemy określić, jaki typ pracy szczególnie by nam się podobał, warto aplikować do instytucji o różnych profilach, żeby sprawdzić w działaniu, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości, a czego chcemy zdecydowanie uniknąć.

Człowiek kreatywny, o dużej elastyczności i dobrym kontakcie z ludźmi będzie poszukiwała innego typu miejsca pracy niż ktoś nastawiony na realizowanie zadań i z ogromną wiedzą, ale bez umiejętności dzielenia się nią. Wiele osób najzwyczajniej w świecie rozpoczyna od zapytania przyjaciół, szukania w internecie i w lokalnych gazetach. W internecie poszukują pod hasłem „oferty pracy Legnica” czy „oferty pracy Stargard Szczeciński”, aby otrzymać oferty wyłącznie ze swojego miasta. Jest to całkiem dobry sposób i poszukiwanie w sieci jest na pewno dużo szybsze niż w prasie.

Wprowadzenie nazwy miasta stanowi pewne zawężenie, bo szukając po haśle „oferty pracy Legnica” nie dostaniemy raczej listy ofert z północy kraju, ale takie hasła jak „praca Bytom” niestety powodują, że wyników nadal jest po prostu bardzo wiele.

Czy taka problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę, która dotyczy omawianej kwestii, więc na pewno też Cię zaintryguje!

Trafne wyszukiwanie również jest pewną umiejętnością, jaką warto zdobyć. Szukając ofert pracy w prasie nie będziemy mogli posługiwać się wyszukiwaniem control+F. Dobrze rozszerzyć frazę „praca Bytom” lub „oferty pracy Stargard Szczeciński” o słowa, które opisują miejsca, w których chcemy znaleźć zatrudnienie, na przykład: przedszkole, urząd (zobacz oferty pracy). Wyniki stopniowo będą zawężać się do takiej liczby, jaką będziemy mogli dokładnie przeanalizować.