Czy pokaźna ilość ofert pracy pomaga odnaleźć się na rynku?

Zaraz po studiach przychodzi taki moment, kiedy zaczyna się poszukiwać pierwszej pracy na serio. Oczywiście całkiem sporo młodych ludzi jeszcze w trakcie studiów szuka jakiegoś zatrudnienia, dodatkowej pracy, letniego wyjazdu zagranicę albo wolontariatu, jednak szukanie zaraz po ukończeniu szkoły wyższej wygląda trochę inaczej. Najczęściej szukamy posady, w której moglibyśmy zagrzać miejsce, a nie popracować kilka tygodni, sezonowo i zrezygnować.

Praca księgowej

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek pracy obfituje w oferty etatów z wielu rozmaitych dziedzin. Żeby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć, jak wiele wyników pokaże nasza wyszukiwarka. Ważne, by powiedzieć sobie, co z naszej działalności zawodowej lubimy robić najbardziej,w czym się odnajdziemy i w czym czujemy się dobrze. Jeżeli nie całkiem umiemy określić, jaki typ pracy szczególnie by nam się podobał, warto aplikować do instytucji o różnych profilach, żeby sprawdzić w działaniu, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości, a czego chcemy zdecydowanie uniknąć.

Człowiek kreatywny, o dużej elastyczności i dobrym kontakcie z ludźmi będzie poszukiwała innego typu miejsca pracy niż ktoś nastawiony na realizowanie zadań i z ogromną wiedzą, ale bez umiejętności dzielenia się nią. Wiele osób najzwyczajniej w świecie rozpoczyna od zapytania przyjaciół, szukania w internecie i w lokalnych gazetach. W internecie poszukują pod hasłem „oferty pracy Legnica” czy „oferty pracy Stargard Szczeciński”, aby otrzymać oferty wyłącznie ze swojego miasta. Jest to całkiem dobry sposób i poszukiwanie w sieci jest na pewno dużo szybsze niż w prasie.

Wprowadzenie nazwy miasta stanowi pewne zawężenie, bo szukając po haśle „oferty pracy Legnica” nie dostaniemy raczej listy ofert z północy kraju, ale takie hasła jak „praca Bytom” niestety powodują, że wyników nadal jest po prostu bardzo wiele. Trafne wyszukiwanie również jest pewną umiejętnością, jaką warto zdobyć. Szukając ofert pracy w prasie nie będziemy mogli posługiwać się wyszukiwaniem control+F. Dobrze rozszerzyć frazę „praca Bytom” lub „oferty pracy Stargard Szczeciński” o słowa, które opisują miejsca, w których chcemy znaleźć zatrudnienie, na przykład: przedszkole, urząd (zobacz oferty pracy). Wyniki stopniowo będą zawężać się do takiej liczby, jaką będziemy mogli dokładnie przeanalizować.