buty do chodzenia w górach, najlepszy sklep turystyczny

Obuwie do chodzenia po górach są jednym z najistotniejszych i często najdroższych części ekwipunku, w związku z tym ich kupno trzeba dokładnie przemyśleć.

image - wakacje

Autor: Praktyczny Przewodnik
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli będą niedopasowane, zanadto ciepłe albo zimne, to wycieczka straci na przyjemności, a otarcia na stopach będą pewne.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to przeczytaj jeszcze ten świetny artykuł. Sprawdź, to też będzie dla Ciebie warte zainteresowania.

Teraz na rynku są dziesiątki typów obuwia ze względu na zastosowanie – przeczytaj przykłady.

Kupując buty do chodzenia po górach trzeba ustalić, w jakich górach będziemy je zakładać. Czy będą to przeważnie niskie góry typu Beskidy, czy też wysokie jak Tatry, bądź Alpy, czy będziemy używać je głównie latem, czy też poszukujemy butów uniwersalnych, na każdą pogodę i porę roku.

Wybierając się w niższe góry, z dominacją piaszczystego podłoża wystarczą niskie buty trekkingowe, nie zakrywające kostki. Posiadają one wszystkie cechy butów górskich, dobrą podeszwę, szczelność, są wygodne, ale nie zabezpieczają kostki. Do ich ważnych wartości należy lekkość i przewiewność.

image - wakacje

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętajmy, że dobre buty do chodzenia w górach powinny chronić palce w trakcie schodzenia, a także w przypadku uderzenia o głaz. W tym celu stosowane są wzmocnienia w przedniej części buta, często w formie gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i wokół cholewki. Taki otok ochroni nie tylko palce, ale i cały brzeg stopy przed razami. Nie wykorzystuje się go jednak w butach poświęconych do chodzenia tylko w lecie.

Najlepszy sklep turystyczny proponuje obuwie ze skóry i tkaniny. W porównaniu ze skórzanymi są lżejsze, wygodniejsze, szybciej uschną i są tańsze. W owych butach znacząca jest także membrana, która zabezpiecza obuwie przed przemoczeniem. Buty, które nie posiadają membrany, częstokroć oddychają lepiej, jednak przemakają. Jest możliwość je zaimpregnować specjalnym preparatem. Na początku wystarczy impregnacja raz na sezon przy przeciętnym użytkowaniu, ale z czasem trzeba takie buty zabezpieczać coraz częściej. Jednakowo jest z butami membranowymi. Warto je przed zainicjowaniem sezonu zabezpieczyć tak, by udoskonalić parametry wodoodporności.Głównymi materiałami, z jakiego są wykonywane buty jest skóra licowa, nubukowa, albo zamsz.

Jeżeli zainteresował Cię prezentowany tekst, to super, ponieważ ten opublikowany poniżej również ma podobne informacje – nie zwlekaj, tylko zobacz go.

Są one odporne na uszkodzenia, oddychają, są bezproblemowe w pielęgnacji, a po zaimpregnowaniu także wodoodporne – moim zdaniem to najlepszy sklep turystyczny.