Brak precyzyjnej ustawy o sprzedaży alkoholu przez Internet jest kłopotliwy zarówno dla przedsiębiorców jak i dla zwykłych ludzi

Sprzedawanie towarów alkoholowych poprzez sieć to sprawa mocno kontrowersyjna. W Polsce tak naprawdę nie istnieje wyraźny zakaz tego typu działań, jednakże sędziowie wyznają zasadę, iż jest to praktyka nielegalna. Nieobecność porządnej ustawy utrudnia uregulowanie tej sprawy.

firma - ogląd

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com

Prawda jest taka, że od długiego czasu w Polsce doskonale funkcjonuje sprzedaż alkoholu przez internet. W Necie natrafimy na bardzo dużo stron internetowych oferujących różne artykuły alkoholowe, korzystają z nich przede wszystkim konsumenci, którzy mają kłopot z zakupieniem takich produktów w swojej okolicy. Sklepy niejednokrotnie stosują tak zwany seo copywriting, by ich witryny były dobrze widoczne dla internautów. Najgorsze jest to, iż prawodawca w dalszym ciągu nic nie zrobił z tym problemem. Aktualne prawo pochodzi z 1982 roku i nie zabrania wyraźnie sprzedaży towarów alkoholowych poprzez Internet. Nic dziwnego więc, że marketing (idź tutaj) w internecie, jeżeli idzie o alkohol, jest bardzo popularny. Sklepy walczą o ten rynek.

Dzisiaj sprzedaż alkoholu przez internet jest codziennością. Konsumenci bardzo chętnie kupują towary alkoholowe w taki sposób, a firmy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych sposobów poradzenia sobie z dziurą w ustawie. W Unii Europejskiej większość krajów pozwala na takie działanie, przeciw takim rozwiązaniom jest niewiele krajów, należy do nich Norwegia. Przedsiębiorcy dowodzą, iż towary alkoholowe są elementem naszych codziennych zakupów, dlaczego więc marketing – dalej – w Internecie ma dotyczyć, przypuśćmy, produktów spożywczych, a nie ma prawa być związany, na przykład, z winem. . Nie ma co ukrywać, iż tak długo jak niedokładności w prawie są faktem, a parlamentarzyści nie stworzą lepszej ustawy, spółki będą z tego galimatiasu korzystać.

Nikt wszakże nie da rady zakazać takich metod jak seo copywriting oraz pozycjonowanie stron, by konsumenci bez problemu byli w stanie trafić na strony oferujące wyroby alkoholowe. . Ciężko się zatem dziwić, iż przedsiębiorcy skarżą się na nieprzychylne wyroki sądów, jeżeli prawodawstwo z roku 1982 w ogóle nie dopuszczało takiej możliwości, jak kupowanie przez Net. Rzeczywistość się zmieniła, a wraz z nią musi zmienić się prawo, by efektywniej chronić zarówno klientów jak i przedsiębiorców.