Jak ubiegać się o dotacje na rozkręcenie własnego biznesu

Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma samozatrudnienia, którą coraz częściej wybierają młodzi ludzie.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczy problem osób, które chcą otworzyć własną działalność, to kwestia uzyskania niezbędnych funduszy. Źródła finansowania działalności mogą być różne.

Czy omawiany post jest dla Ciebie godny uwagi? Jeśli tak, to z pewnością zaintryguje Cię też to wiarygodne źródło – traktuje o zbliżonej kwestii.

Jak wykazują statystyki, wciąż większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na tzw. Friends, Family, Founds, czyli wykorzystanie środków własnych oraz rodziny czy przyjaciół. Jest to oczywiście sposób, dzięki któremu konieczności spłacania kredytów w banku. Z drugiej strony, jeśli chodzi o pieniądze, relacje rodzinne mogą z czasem bardziej utrudnić nam życie, niż ułatwić.

Następną metodą na zdobycie funduszy na start są środki publiczne. Osoby bezrobotne mogą starać się o jednorazowe dofinansowanie wysokości około 20 tysięcy złotych. Tego typu dotacje dla nowych firm są oczywiście bezzwrotne. Suma dotacji zależy również od regionu, jednak nie powinniśmy zwlekać z decyzją, ponieważ wraz z końcem roku, kończy się również pula pieniędzy, przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości.

Jedną z powszechniejszych form pozyskania pieniędzy są naturalnie kredyty bankowe. Niejednokrotnie decydują się na nie przedsiębiorcy, którzy muszą zainwestować w biznes większe kwoty. Banki oferują też dodatkowe usługi dla biznesu. Przykładowo kompleksowa obsługa kontraktu to oferta skierowana do podmiotów gospodarczych, które współpracując z Jednostkami Samorządu Terytorialnego . Dzięki takim praktykom przedsiębiorca może skorzystać z kilku produktów danego banku na poszczególnych poziomach realizacji zlecenia.

200

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku finansowym działają też prywatni inwestorzy, zwani Aniołami Biznesu. Dysponują oni odpowiednim doświadczeniem oraz własnym kapitałem. Zasadniczo wspierają oni startupy. Ich wsparcie polega na fachowym doradztwie oraz dofinansowaniu biznesu w na pierwszym etapie rozwoju. Prywatni inwestorzy mogą oczekiwać udziałów w firmie, ale są też tacy, którzy działają na zasadach non-profit.

Zanim podejmiemy decyzję, w jaki sposób chcemy finansować nasze działania, warto rozpatrzeć wszystkie możliwe rozwiązania.
Każda z omówionych metod ma oczywiście swoje pozytywy i negatywy. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie biznesu na pewno trzeba skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.