Lean Management, co to jest?

Każdy właściciel firmy, szef i menadżer, staje przed tematem optymalizacji pracy oraz ograniczenia kosztów. Niezależnie o jakiej gałęzi przemysłu, o jakim państwie i jakiej wielkości przedsiębiorstwa myślimy.

Pomocne wówczas może okazać się zastosowanie nowatorskiego rozwiązania określanego terminem Lean Management. Jest to jedna z metod zarządzania przedsiębiorstwem, głównie produkcją. Pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, szczególnie produkcyjnych.

Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa polegała na tworzeniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, odpowiednio wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Sukces zaskoczył pomysłodawców, linie montażowe Toyoty zredukowały nakłady o połowę, tym samym podnosząc efektywność i pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż dotychczas.

W Polsce filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 przedsiębiorstw wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.Jak można dowiedzieć się na , wdrożenie zasad Lean management wiąże się z zarządzaniem zmianą w organizacji, gdyż Lean Management to nie tylko reguły, lecz przede wszystkim zachowania osób biorących udział w procesie. Z tego względu zarządzanie zmianą opiera się przede wszystkim na motywacji, komunikacji oraz pozytywnym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu – szczegóły na .

Wielką zaletą wprowadzenia koncepcji Lean management będzie nie tylko poczucie zadowolenie pracowników i chęć pozostania w firmie na dłuższy okres, ale najważniejsze – rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z obniżką kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy należałoby zatem zacząć od pracowników? Oczywiście!