Doskonały wypoczynek nad polskim morzem w Mielnie

Mielno to słynna miejscowość wakacyjna położona na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Razem z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, bardzo dobrze przystosowany by ugościć urlopowiczów planujących wakacje 2014 nad Bałtykiem!

agroturystyka w województwie pomorskim

Autor: pawelkoszalin
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczymi atutami, dla których warto zobaczyć Mielno są przede wszystkim uwarunkowania przyrodnicze – umiejscowienie nad Bałtykiem i jeziorem, śliczna plaża i korzystny mikroklimat. Wśród zabytków warto wyróżnić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego. Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała ongiś również funkcję obronną, o czym świadczy jego położenie na niedużym wzniesieniu, wokół, którego widać ślady fos, a także grube mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. We wnętrzu kościoła znajduje się mnóstwo cennych obiektów, m.in. barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina.Innymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ul. Kościuszki 11 z początku XX w. oraz drewniany pensjonat przy ul. 1 Maja 13 z początku XX w. Interesującym obiektem jest też rzeźba jelenia znajdująca się przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z miejscowych ziemian, ażeby uczcić pomyślne polowanie. Należy też zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz śliczną aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Plusem Mielna jest głównie czysta, długa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od trzydziestu do 54 m. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ulicy Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Naokoło niej znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga spacerowa. Ulokowano tu także park nadmorski, w którym jest muszla koncertowa. W Mielnie urlopowicze mogą cieszyć się bardzo korzystnym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest szczególnie korzystne dla osób mających problemy z układem oddechowym.

Bardzo dużo atrakcji czeka na nas również nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odgraniczone od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest bardzo znane pośród entuzjastów sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerków wodnych. W sezonie istnieje możliwość wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do ciekawych widowisk odbywających się w Mielnie niewątpliwie zaliczyć możemy Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu bądź lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, „Operę nad Bałtykiem”, Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.

Trzeba wspomnieć, że przez Mielno przebiega parę tras rowerowych. Do najładniejszych z nich zaliczyć trzeba szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

***Kompletną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Mielnie można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:- apartamenty nad morzem (przejdź do strony)- domki letniskowe Mielno