Na co warto zwrócić uwagę wybierając się do sklepu z górskim sprzętem

Sklep górski to miejsce, w którym klient znajdzie niezwykle szeroki wybór towarów kojarzonych z turystyką pieszą, nie tylko górską. W ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny wzrost liczby sklepów tego typu, a także zwiększone zainteresowanie sprzętem trekkingowym. Także asortyment ulega poszerzeniu, a ceny spadają. By z tak wielu placówek wybrać ten najlepszy, należy przyjrzeć się dwóm najważniejszym elementom, jakimi są asortyment sklepu oraz jego obsługa.

Asortyment

namiot turystyczny

Autor: summonedbyfells
Źródło: http://www.flickr.com

Oferta prezentowana przez sklepy górskie jest różnorodna, jednak większość produktów występuje w ramach różnych placówek czy sieci. W sklepie górskim można znaleźć odzież górską na każdą pogodę. Markowe obuwie trekkingowe, ocieplane kurtki, nakrycia głowy, czy też bielizna termoaktywna – to towary stanowiące dużą część asortymentu.

Nie masz pewności co do tego tematu? Po prostu sprawdź informacje (https://www.naferie.pl/wyjazdy-rodzinne/narty-w-alpach/) przedstawione dokładnie tutaj. Wszystko jest starannie przedstawione.

Można obserwować obecnie także (znajdź więcej) wzrost liczby firm produkujących odzież tego typu. Kolejnym niezbędnym elementem asortymentu jest sprzęt – biwakowy w postaci namiotów i śpiworów, wspinaczkowy, wszelkiego rodzaju liny zabezpieczające, plecaki, latarki i inne przedmioty potrzebne podczas dłuższych czy krótszych wycieczek. Niektóre sklepy oferują także sprzęt sportowy w postaci nart czy desek snowboardowych. Ostatnio bardzo popularne stały się kije trekkingowe oraz kije do nordic walking.

ObsługaBardzo ważnym elementem jest personel. Sklep górski jest miejscem, gdzie obsługama wielkie znaczenie. Ze względu na szeroki wybór towaru nabywcy wymagają profesjonalnego doradztwa. W związku z tym pracownicy muszą przede wszystkim posiadać przydatną wiedzę na temat oferowanych produktów, potrafić dobrać odpowiedni do potrzeb klienta. Często także sposób obsługiwania produktu wymaga objaśnienia. To także jest obowiązkiem pracownika sklepu. Powinien on być więc komunikatywny, potrafić swoją wiedzę przekazać w sposób jasny i jak najbardziej przystępny. nabywca powinien otrzymać informacje o okresie gwarancyjnym na daną rzecz, jak również o możliwości ewentualnej reklamacji czy zwrotu. Cała transakcja powinna przebiegać w ciepłej atmosferze, bez namawiania klienta do zakupu. Jako gość sklepu powinien się on czuć w nim jak najlepiej.