Zwolnienie pracownika – jakim sposobem uczynić to umiejętnie i łagodnie?

Zwolnienie pracownika dla każdego pracodawcy jest czymś męczącym. To przykra, często nadzwyczaj przytłaczająca wiadomość dla pracownika, zatem potrzebnie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie i łagodnie. W takiej sytuacji trzeba zachować się poprawnie i należycie, gdyż przekazujemy komuś niemiłą wiadomość. Pracodawcy jednak muszą liczyć się z taką możliwością.

Mając swoją firmę, musimy być przygotowani na przeróżne rzeczy, w związku z tym nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak powinniśmy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (więcej szczegółów), tak samo powinniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika – więcej szczegółów.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeśli przyczyną zwolnienia jest zawinienie pracownika, jego nieuczciwość czy też lenistwo – nie możemy zachować się wobec takiej osoby niestosownie lub wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika winna również odbywać się osobiście i bez świadków. Bez wątpliwości nieodpowiednie będzie zwolnienie pracownika przy świadkach. Taka rozmowa powinna być dokonana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeżeli planujemy zwolnić pracownika, to w dobrym geście będzie poinformowanie go o tym wcześniej. Informacja, iż „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, albowiem jest Pan zwolniony” bezspornie nie będzie właściwa. Jeżeli z wyprzedzeniem poinformujemy pracownika, iż planujemy jego zwolnienie, wówczas będzie on miał czas, aby się z tym oswoić czy odkryć sobie inną pracę. Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być przykładowo niewywiązywanie się z zleconych obowiązków, to oddany pracownikowi czas, zdoła być motywatorem do ulepszenia swojej pracy i usprawnienia swoich wyników. Przypuszczalne, że rozpocznie on lepiej przykładać się do pracy, natomiast my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Naturalnie takiej sytuacji nie wolno prowokować zamierzenie, trwożenie pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace) zwolnieniem albo poinformowanie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie planujemy tego zrobić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie i nieetyczne.

Prowadzenie firmy winno przygotować nas na różne pojawiające się sytuacje.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Zatem zajrzyj na naszą inną witrynę – tam można zobaczyć tam (https://firetms.com/pl/funkcje/program-dla-transportu/zlecenia-transportowe/) zajmujące fakty, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Warto wiedzieć nie wyłącznie jak należy zwolnić pracownika, ale również czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego i w jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją – więcej w artykule.