Krótka charakterystyka najważniejszych instrumentów finansowych, z jakich korzystać mogą biznesmeni.

Jedną z podstawowych form finansowania rozwoju firmy są najróżniejsze pożyczki i kredyty bankowe. Często może to nawet być jedyna forma zdobycia środków na finansowanie inwestycji lub zapewnienie płynności finansowej.

Liczba produktów skierowanych do tej właśnie grupy odbiorców jest naprawdę duża, dlatego też należy znać najważniejsze ich rodzaje. Pamiętać również należy o tym, że taki sam rodzaj kredytu może bardzo różnie kredyty (zobacz pożyczka pod zabezpieczenie)ać w różnych bankach, gdyż każdy będzie miał swoje własne zasady przyznawania czy też wymagane zabezpieczenia. Dlatego też należy zapoznać się z ofertą kilku różnych banków, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą być naprawdę duże. W ostatnich latach banki trochę zmniejszyły wymagania jeżeli chodzi o przedsiębiorców i kredyty (kredyt obrotowy dla firm) dla firm są nieco bardziej dostępne i łatwiejsze do uzyskania. Jednak i tak w wielu przypadkach konieczne jest doniesienie ogromnej ilości papierów, odpowiednie zabezpieczenia czy też bardzo szczegółowa weryfikacja jeśli chodzi o finanse .
kredyty dla firm wrocław

Autor: The Orkla Group
Źródło: http://www.flickr.com

Kredyty bankowe w praktyce będą się dzielić na cztery podstawowe grupy. Jeśli ktoś będzie planował zakup wyposażenia albo lokalu, to przeważnie będzie sięgał po kredyt na inwestycje , jak wywnioskować można po nazwie przeznaczony on będzie na takie sytuacje. Z kolei do finansowania bieżącej działalności najlepiej nadawał się będzie kredyt obrotowy. Wysokość tego kredytu będzie uzależniona od kilku rzeczy, między innymi stanu firmy i obrotów na rachunku. Tego typu kredyty nieco więcej kosztują od inwestycyjnych, często banki pobierają dodatkowo dość wysokie prowizje za ich udzielenie. Następnymi dwoma sposobami na pożyczenie środków finansowych są linie debetowe i kredytowe.

Ich zasada działania jest bardzo podobna, choć różnią się jedną zasadniczą kwestią, to znaczy rachunkiem, na który się wpłaca środki z celu zmniejszenia zadłużenia. Ta metoda finansowania ma jeden zasadniczy plus, to znaczy wysokość odsetek które trzeba zapłacić jest zależna od tego, w jakiej części zostały wykorzystane środki z kredytu.