Jak segregować odpady?

Wreszcie interesujemy się naturą, a utylizacja odpadów śmieci nie jest już nowością. Oddzielanie butelek z plastiku od reszty śmieci jest już coraz powszechniejszy. Jednak to nie wystarczy. Opróżnianie kosza nie jest takie proste.

Odpady

Źródło: www.utylinia.pl

Dużo ludzi twierdzi, że sortowanie odpadów nie stanowiłoby problemu, gdyby w różnych miejscach postawiono przystosowane śmietniki na odpady: żółte na plastik, niebieskie na papier, zielone na szkło . To prawda – duże bloki mają takie, ale nie zawsze. Nieobecność specjalnych śmietników to tylko wymówka, dlatego że tam, gdzie faktycznie są, ludzie często nie pamiętają o nich.

Odpady przed usunięciem trzeba odpowiednio przygotować. Jeśli wyrzucamy szklane butelki, trzeba usunąć nakrętki, a gazety, odpowiednio muszą zostać bez metalowych elementów. Z reguły usuwamy butelki z plastiku niezgniecione i zakręcone – spróbujmy, to wydaje się kłopotem.

Gdzie wyrzucać baterie?
Polskie domy pełne są groźnych śmieci. Nie tylko odpady przemysłowe mogą szkodzić. Stare lekarstwa, zużyte bateria ciągle są wyrzucane zwykłych pojemników. To samo tyczy się produktów na owady i różnych szkodliwych płynów. W wielu skepach można znaleźć odpowiednie śmietniki na odpady niebezpieczne, chociaż klienci niekoniecznie tam wyrzucają. Nie obchodzi ich, że segregacja odpadów to powinność, dlatego że to sami je wytwarzamy.

Odbiór odpadów
Podczas remontów i klasycznych porządków w domach rodzą się problemy, gdzie usunąć zbędną lodówkę albo telewizor. Po co się zastanawiać, bo przecież wszyscy często widują różne sprzęty przy śmietniku pod blokiem. Żeby temu zapobiec, w wielu miejscowościach organizowany jest odbiór odpadów takich jak np. zużyty sprzęt elektryczny i przy okazji utylizacja. Można się łatwo zorientować. Na Dolnym Śląsku zbiórka elektroodpadów odbywa się w dużych centrach handlowych cyklicznie. Każdy oddaje stare telewizory i zamienia ja na upominek. Poza tym miasta otwierają specjalne punkty, odbierające za darmo takie odpady od wszystkich. Jak wiadomo działają też przedsiębiorstwa, których zajęciem jest odbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych (przeczytaj więcej). Odbiór (zobacz happytree.com.pl)