W jaki sposób wydajnie odbyć inwentaryzację sezonową w przedsiębiorstwie

W dowolnej większej firmie, a szczególnie w przedsiębiorstwie, które para się na co dzień handlem, pojawia się problem z inwentaryzacją. Wszyscy pracownicy, o ile sprzęt nie został w żaden sposób ubezpieczony, obgryzają paznokcie i oczekują tego dnia, gdy dostaną informację, ile będzie im zabrane z pensji, kiedy tylko okaże się, że w towarze występują niezgodności ze stanem magazynowym. Mnóstwo ludzi doskonale zna ten stres i nienawidzi firmy, przełożonego i w ogóle własnej pracy za fakt, że są zmuszeni z tym mierzyć, i w ten sam sposób co roku w okolicy grudnia lub listopada.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Czemu istnieje ten stres, ten bałagan? Nie jest to skomplikowane – o ile w magazynie czy na półkach z towarem jest bałagan, jeśli nie ma żadnego systemu kontroli klientów, jacy – niestety, nie da się tego uniknąć – wynoszą po cichu wszelkie drobiazgi ze sklepów, kończy się to tym, że liczne towary są w stanie magazynowym, ale faktycznie nie istnieją. Poznikały. Pozostaje stres i pokrywanie strat przedsiębiorstwa z swojej kieszeni. Najistotniejszy w tym wszystkim jest brak bałaganu i konsekwentne monitorowanie logiki w porządkowaniu kartonów, paczek, w oznaczeniach artykułów. Nie tylko pozwala to znacznie lepiej pilnować rzeczy, ale również szybciej i dużo dokładniej odbyć roczną inwentaryzację – bywa tak, że osoby odpowiedzialne za przeliczanie towaru popełniają pomyłki na niekorzyść innych osób, odpowiadających za zgodność dokumentów z rzeczywistością.

Czy dla sklepów, czy dla inwentarza firmy każdego dnia koniecznego do jej funkcjonowania, czyli tak zwanych środków trwałych, dedykowane są programy elektroniczne, jakie naprawdę redukują doroczny bałagan. Inwentaryzacja środków trwałych – elektroniki, płyt z oprogramowaniem, umeblowania, oraz inwentarza handlowego – przebiega z takimi usprawnieniami znacznie wydajniej i wierniej – statystyki nie kłamią, w trakcie inwentaryzacji z pomocą systemu elektronicznego rzadziej następują pomyłki, czy to chodzi o towar handlowy, środki trwałe program do obsługi i kontrolowania inwentarza przedsiębiorstwafirmowego nie jest tanim produktem, zwłaszcza w zestawie ze sprzętem, jaki należy doń dokupić, jednak zwraca się maksymalnie po paru, czasem trzech sezonach. Rzeczywiście dobrze ściągnąć to obciążenie z barków kierownictwa, pracowników i pozostałych ludzi, którzy są odpowiedzialni za magazyn (polecam promocję na program do inwentaryzacji środków trwałych) i mienie firmowe.