Kim jest aktuariusz oraz w jaki sposób nim zostać?

Aktuariusz jest ekspertem w dziedzinie matematyki finansowej i ubezpieczeń. Podstawową instytucją, w jakiej może oferować swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być także firmy trudniące się reasekuracją lub innymi tematami finansów. Co należy do jego zadań?

chcesz wiedzieć, czym się zajmują?

Autor: CeBIT Australia
Źródło: http://www.flickr.com
Rolą aktuariusza jest przede wszystkim wycenianie ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych lub pomoc w otrzymaniu właściwych rezerw ubezpieczeniowych. Musi wiedzieć jak kalkulować ryzyko kredytowe czy operacyjne, jak również sporządzać roczne raporty oraz nadzorować obecne aktywa.

Szukasz nietuzinkowego artykułu, który opisuje pożyteczne tematy? Jeżeli tak, to kliknij tutaj, ponieważ niechybnie Ci się przyda. Naprawdę zalecamy tę stronę!

Zajmuje się również taryfikowaniem składek albo zarządzaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są bardzo ważnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, gdyż częstokrotnie uczestniczą w podejmowaniu zasadniczych decyzji. Zawód przez nich pełniony jest zawodem publicznym, co znaczy, iż osoby zajmujące to stanowisko są odpowiedzialne zarówno przed swoim pracodawcą, jak też przed instytucjami nadzoru.

Powinnością aktuariuszy jest również wyznaczanie rezerw na świadczenia pracownika, tak zwany ksr 6 (poznaj rady fachowców), by wiedzieć, jaką wysokość mogą mieć nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie w odpowiedni sposób przygotować dla pracownika świadczenia, jakie nie wchodzą w skład jego honorarium. Oprócz tego ustalenie rezerw pozwala w bardziej staranny sposób sprecyzować wartość całego przedsiębiorstwa, co jest niezwykle ważne dla jego funkcjonowania oraz kolejnych decyzji powiązanych na przykład z zamierzonymi inwestycjami.

obliczenia finansowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chciałbyś zostać aktuariuszem, powinieneś zdobyć wyższe wykształcenie na uczelni oferującej właściwe kierunki studiów, jak również zaświadczenie o niekaralności oraz dokumenty o ukończonym stażu. Ponadto należy zaliczyć egzamin aktuarialny, który organizowany jest co 2 lata oraz koncentruje się na takich tematach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka czy ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez gorliwej nauki, toteż dobrze jest już od początku studiów przyłożyć się do zajęć i dokładnie przyswajać sobie materiał, by później nie mieć trudności ze znalezieniem pracy w tym zawodzie. Tym bardziej, iż jest to wyjątkowo atrakcyjne finansowo stanowisko, jakie już na starcie zapewnia wysoką pensję, pozwalającą na prowadzenie życia na naprawdę wysokim poziomie.