Własny biznes: nie tylko przywileje, ale również szereg obowiązków

Prowadzenie własnej firmy to dla wielu osób jedyna szansa na to, by uniknąć bezrobocia. Decydując się na prowadzenie swojego biznesu, powinno się jednak wiedzieć, że związane jest to z szeregiem obowiązków, których zaniechanie może sprowadzić na naszą głowę ogromne kłopoty zarówno prawne, jak i finansowe. O czym trzeba wiedzieć, zakładając firmę? Jakiego rodzaju zagadnienia są naprawdę ważne?

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy, kto decyduje się założyć firmę powinien pamiętać o kwestiach podatkowych – liniowy podatek dochodowy. Liniowy podatek dochodowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy mają działalność gospodarczą , która ma charakter nierolniczy. Należy jednak wiedzieć, że liniowy podatek (czytaj też faktura vat marża) dochodowy nie zawsze okazuje się być rozwiązaniem korzystnym. W niektórych sytuacjach okazuje się, że o wiele korzystniej jest płacić podatek (czytaj też kalkulator zus) w normalny sposób. Właściciel firmy musi również wiedzieć do kiedy PIT musi trafić do Urzędu Skarbowego. Pytanie do kiedy PIT powinien trafić do Urzędu Skarbowego odnosi się do wszystkich obywateli, którzy w danym roku podatkowym uzyskali konkretny dochód. Nie chodzi tu tylko o posiadaczy firm. Obowiązujące na terenie Polski prawo podatkowe nakłada obowiązek płacenia podatków – kilometrówka to zbawienie :).

księgowość

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Posiadanie swojej firmy i zatrudnianie dodatkowych osób to w wielu wypadkach również konieczność wysyłania ich na szkolenia oraz służbowe wyjazdy. W takim wypadku niezbędne jest rozliczenie delegacji. Kilometrówka to pojęcie, które stało się znane za sprawą grupy paru posłów.Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rozliczania delegacji termin kilometrówka ma bardzo duże znaczenie – nie mam zielonego pojęcia, do kiedy pit. Jeśli pracownik wyrusza w delegację swoim samochodem, mamy obowiązek oddać mu pieniądze za pokonane kilometry. W takim przypadku obowiązuje stała stawka, która jest precyzyjnie określana przez aktualne przepisy. Wiele osób podkreśla, że o o wiele korzystniej jest zapewnić pracownikom służbowy transport. Tyczy się to głównie tych sytuacji, gdy w delegację jedzie kilku pracowników i każdy miałby poruszać się swoim autem. Taka sytuacja jest bowiem dla zakładu pracy mało opłacalna. A przecież delegacji nie da się uniknąć. Zwłaszcza, jeśli firma ma się regularnie rozwijać.