Jastrzębia Góra – wypraw na urlop 2014

Jastrzębia Góra jest fragmentem miasta Władysławo, mieszczącego się u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez polskich wczasowiczów na wakacje nad morzem. Symbolem Jastrzębiej Góry jest wspaniały klif, który osiąga wysokość do 33 metrów nad poziomem morza U jego podnóża znajduje się niesłychanie urozmaicona plaża – od wschodu kamienna i piaszczysta od zachodu.

wejdź i sprawdź

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej najogromniejszą atrakcję, którą trzeba ochraniać, z drugiej jednakże przeszkodę w dostępie do Bałtyku. Dawniej kłopot ten próbowano rozwiązać budując wieżę wyciągową, która transportowałaby turystów na dół i w górę. Wieża funkcjonuje pięć lat, wożąc rocznie ok. sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku runęła, w następstwie dewastującej działalności morza i w czasach teraźniejszych na plażę prowadzi 300 stromych schodów. Osoby, którym przechadzka po stopniach sprawia kłopot, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta lub znajdujących się dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której mieszczą się sklepiki, knajpki i kawiarnie, a także plac z fontanną. Zakończeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Trzeba podkreślić, iż Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią naszego kraju. Skrajny punkt symbolicznie został oznaczony obeliskiem nazywanym „Gwiazdą Północy”. Rzeczywisty ekstremalny punkt znajduje się na plaży, nieco bardziej na północ od symbolicznego.

Całkowitą propozycję noclegów na wakacje 2014 w Jastrzębiej Górze można odszukać tutaj:

Najbardziej starodawną częścią Jastrzębiej Góry jest ulica Bałtycka, gdzie mieści się bardzo dużo starych budynków. To tutaj powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie odpoczywały znane postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok wabią zwłaszcza wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej popularnych należą: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najistotniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym mieści się obraz z wizerunkiem świętego utworzony w tysiąc osiemset pięćdziesiątym roku. W obiekcie sakralnym są organizowane letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego – zwolennika Jastrzębiej Góry. Ważnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, powracającego wraz z armią z nieudanej ekspedycji wojennej na Szwecję. Wąwóz ma 350 m długości, osiąga głębokość do pięćdziesięciu metrów, a jego zbocza obrastają wiekowe buki. U wylotu wąwozu znajduje się odświeżona willa, którą zbudował hrabia de Rosset.Do pozostałych atrakcji Jastrzębiej Góry należą: przeloty widokowe awionetką bądź motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.

Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry mieści się Przylądek Rozewie, do niedawna spostrzegany za skrajny, północny punkt Polski. Należy odwiedzić tutejszą latarnię morską, której wysokość to około trzydzieści trzy metry. Jest to najstarsza tego rodzaju budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest dostępny do odwiedzenia, a oprócz rewelacyjnej panoramy z jego szczytu, możemy obejrzeć w środku wystawę pokazującą ewolucję latarni morskich od starożytności po dzień dzisiejszy. U stóp latarni mieści się maszynownia a także 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz monument który upamiętnia przejęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku. Przy okazji można wyjść na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć niesłychanie urokliwą kamienną plażę.

Masz wielki problem ze znalezieniem efektywnego rozwiązania Twojego dylematu? Na pewno szybko może pomóc Ci ta strona bruksela wycieczka.