W jaki sposób zrobić dobre zdjęcia kompaktowym aparatem, żeby wyszły dobrze

Nieostre zdjęcia to zmora mało zaawansowanych fotografów. Wystarczy lekkie drżenie rąk spowodowane przykładowo wejściem na wieżę widokową czy podejściem pod górkę, by w czasie robienia fotografii poruszył się także aparat i w efekcie uchwycony obraz trafi do kubła. Wytwórcy sprzętu fotograficznego próbują ograniczyć ten nieprzyjemny efekt, stosując tzw. stabilizatory, jakie łagodzą drgania.

W kompaktowych aparatach nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości, toteż trzeba zdać się na autofocus. W tanich sprzętach automatyczne dostrajanie ostrości musi jednak chwilę potrwać. Dlatego niezbędne będzie wypracowanie w sobie nawyku – najpierw delikatnie naciskamy spust migawki, dając czas autofocusowi na zrealizowanie swojej pracy.

Kiedy na wyświetlaczu zobaczymy, iż ostrość jest już ustawiona, możemy spust migawki docisnąć do końca. W wielu najnowszych modelach kompaktowych aparatów producenci umieszczają wiele dodatkowych zastosowań ułatwiających wykonywanie zdjęć. Należy do nich dla przykładu funkcja wykrywania uśmiechu albo funkcja śledzenia ruchu.

Pomocna do fotografowania w czasie sportowych aktywności będzie funkcja monitorowania ruchu – ostrość będzie przesuwać się razem ze śledzonym obiektem (na przykład cyklista lub narciarz).

Nad kadrem wskazane jest chwilkę pomyśleć nie tylko wtedy, kiedy używamy drogiej lustrzanki. Reguły komponowania obrazu znane są od wieków i przy okazji aparatów kompaktowych dostajemy ponadplanową pomoc w postaci linii dodatkowych. Pomocnicze linie nie tylko pozwalają na kadrowanie równolegle do pejzażu (nie ma efektu pochylonego morza), ale pozwalają na rozmieszczenie kadru wedle zasady trójpodziału.

Generalnie nie bójmy się robić zdjęć i róbmy ich bez liku. Nawet, jeżeli sporą część z nich później wyrzucimy, te które pozostaną warte będą pokazania innym. Pamiętajmy również, iż nasza praca będzie dobrze doceniona przez innych, gdy zostanie dobrze zaprezentowana.

Po powrocie z wakacji należy obowiązkowo dokonać selekcji zdjęć, a gdy pragniemy na ich pokaz zaprosić znajomych – ograniczmy liczbę fotografii maksymalnie do stu. Nie ma nic gorszego aniżeli być namawianym do oglądania setek marnych fotografii. Najlepsze zdjęcia dobrze jest wydrukować. Jeśli chodzi o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.