Sposoby na pozyskiwanie nowych klientów

W interesach, a w szczególności w handlu i usługach najważniejszy jest klient. To o niego wojujemy wszystkimi możliwymi środkami. W tej wojnie wszelkie metody są dopuszczalne, jeśli faktycznie zaprowadzą do sukcesu naszego biznesu.

Jeśli prowadzimy sieć punktów usługowych, ciężko jest nam pilnować wszystkie na raz. Właśnie w tym wyręcza nas tajemniczy klient .

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jest dostępnych mnóstwo metod na zyskiwanie klientów. Każda jest skuteczna, aczkolwiek nie każda musi pasować do naszego charakteru działalności. Kiedy prowadzimy sklep, zazwyczaj wprowadzamy pewien ogólny system obsługi konsumentów. Jest to wyjątkowo popularne działanie. Jest dokładny scenariusz postępowania z klientem, który jest zobowiązana stosować załoga sklepu. Zarysowuje on kolejne etapy sprzedaży. Zaczyna się już w momencie, gdy klient (zobacz mystery shopping) wchodzi do do środka. Dobry ekspedient powinien od tego momentu właściwie obserwować poczynania klienta i w odpowiednim momencie zareagować. Zazwyczaj zaczyna się od zaproponowania pomocy. Potem następuje szereg innych chwytów sprzedażowych, których zadaniem jest nakłonienie klienta do zakupu jak największej ilości produktów. To właśnie jest sprzedaż komplementarna. Polega ona na tym, że oferujemy do zakupu pasujący dodatek.

wózek z zakupami

Autor: Chris Favero
Źródło: http://www.flickr.com

Cały ten wzorzec powinien być doskonale znany pracownikom sklepu. Czy tak jest w rzeczywistości, ocenia właśnie tajemniczy klient. Ta osoba dostaje ankietę z rozpisanymi punktami, na które ma zwracać uwagę. Ocenia ona nie tylko obsługę, ale też porządek w sklepie oraz to, czy towar jest wyeksponowany zgodnie z regułami panującymi w firmie.

Nie wahaj się – jeżeli masz ochotę otrzymać dodatkowe treści na ten temat, bądź świadom tego, że bezpłatne wejście na nasz link naprawdę nic nie będzie Cię kosztowało.

Osoba, która jest tajemniczym klientem, powinna się zachowywać naturalnie, a także w rzetelny sposób oceniać wszystkie zagadnienia z ankiety. Nie jest to, wbrew powszechnej opinii, łatwa i bezstresowa praca.

Najczęściej przeprowadza się jednak inne badanie marketingowe (więcej tu), czyli klasyczna ankieta, którą zapełniają konsumenci albo pracownicy sklepu. Ma ona być źródłem szczegółowych opinii oraz uwag które dotyczą naszych usług. Te dane mogą być nam potrzebne, aby zastosować nieodzowne modyfikacje i lepiej dopasować się do wymagań konsumentów.