Obligacje skarbowe sposobem na pomnożenie gotówki

Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Bardzo często słyszy się o oszustwach {jakich|których] dopuszczają się firmy zajmujące się obracaniem pieniędzmi. Wszelkiego typu parabanki nie mające żadnych zabezpieczeń finansowych, dziwne firmy, obiecujące niebotyczne zyski – to wszystko powinno wzbudzić nasze zdziwienie i wręcz strach i nakłaniać do porządnego dopytania się co skrywa się za obietnicami kilkunasto procentowych zysków.

Niestety ludzie są chciwi, a w dodatku mają tendencję do czytania dokumentów, które podpisują ledwo po łebkach, albo wręcz do nie czytania w ogóle. Co więcej, kiedy dochodzi do różnego rodzaju kłopotów nigdy nie poczuwają się do odpowiedzialności za swoją głupotę. To, że ulokowali pieniądze w najgłupszy z dostępnych sposobów nigdy nie wpada im na myśl. A przecież możemy postąpić inaczej. Przede wszystkim bez ryzyka. Banki to instytucje, które oczywiście nie zaproponują nam kilkunastu procent zysku na lokacie, lecz mają odpowiednie zabezpieczenia (gaszenie gazem) finansowe od państwa i jeżeli by cokolwiek złego się wydarzyło, doszłoby do upadłości, wówczas nasze pieniądze są zabezpieczone i można liczyć na ich zwrot. To zdecydowanie powinno nas przekonać do lokowania pieniędzy właśnie w taki sposób.

Mamy oczywiście także odmienne możliwości. Dla przykładu obligacje skarbowe. Są to papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa i w ten sposób „pożycza” pieniądze od obywatela, który te obligacje nabędzie. Co więcej emitent obligacji zobowiązuje się do odkupienia ich z właściwymi odsetkami gdy minie określony czas. Zwykle obligacje nabywa się na rok, dwa, lub dłużej – zwykle nie więcej niż dziesięć lat. Obligacje skarbowe są najbardziej bezpieczną lokatą pieniędzy na rynku. Gwarantem jest państwo, zatem dysponuje ono było nie było dużym majątkiem.

Gpwcatalyst - obligacje skarbowe

Źródło: Gpwcatalyst.pl

Oczywiście, może zdarzyć się tak, że państwo będzie niewypłacalne, lecz są to sytuacje nieczęsto spotykane – przykładowo zupełne załamanie gospodarki czy jakiś kryzys. Nawet mimo tego inwestując w obligacje podejmujemy najmniejsze ryzyko.

W naszym kraju mamy dwa typy obligacji skarbowych. Są to obligacje oszczędnościowe dostępne wyłącznie dla osób fizycznych i obligacje rynkowe dostępne także dla osób prawnych. Są naturalnie między nimi jeszcze inne różnice, podobnie jak różne jest oprocentowanie obligacji zależnie od czasu na który je kupujemy. Jeśli podejmujemy decyzję o zakupie obligacji z pewnością otrzymamy szczegółowe informacje.