Wszystko co chciałbyś dowiedzieć się o crowdfundingu. Krótka charakterystyka

Crowdfunding to coraz częstsza metoda na opłacenie twórczej idei czy nawet rozpoczęcie działalności. Reguła funkcjonowania jest nieskomplikowana – należy przedstawić swój projekt i zaoferować drobne upominki za finansowe wsparcie. Po osiągnięciu ustalonego celu, otrzymuje się całą zgromadzoną sumę uszczuploną o nieznaczną prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, dotacje są zwracane fundatorom. Finansować można dowolną rzecz – nowinki w technologii, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje ubrań czy grę komputerową. Najważniejszy jest oryginalny pomysł, który musi spodobać się dużej ilości ludzi.

wykres
Zrealizowane projektyNa świecie udało się już doprowadzić do skutku dużo projektów używających tego typu finansowania. Duża część z nich to bardzo drogie przedsięwzięcia, które do zrealizowania potrzebowały nakładów rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest dobry, to nie stanowi to większego problemu. Użytkownicy Internetu zwłaszcza upodobali sobie projekt konsoli do gier, funkcjonującej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę opartą na kosmicznej technologii, która reguluje temperaturę ciała. Na wymienione projekty udało się zebrać za jednym razem najbardziej pokaźne sumy pieniędzy. Poparciem największej rzeszy ludzi cieszy się jednak muzyka i gry komputerowe. Niezwykle dużo muzyków uzyskało popularność zbierając pieniądze na debiutancką płytę i gwarantując sobie tym samym wysoką sprzedaż we wszystkich krajach, za pośrednictwem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. Na terenie kraju przykładem tego rodzaju postaci jest Julia Marcell, która wyprodukowała tą metodą swoje pierwsze wydawnictwo. W późniejszym czasie została przyjęta pod skrzydła wielkiej wytwórni.

Crowdfunding w Polsce
Crowdfunding w kraju póki co zaczyna być popularny. W kraju dostępnych jest kilka portali zajmujących się tego typu finansowaniem, każdy jest skierowany na inną działalność. Można więc wspierać projekty dobroczynne, kulturalne i muzyczne, dostępne są także portale skierowane na bardziej oryginalne pomysły. O ile jednak poza granicami Polski wielokrotnie udawało się zebrać kwoty większe niż milion dolarów, o tyle tak śmiałe przedsięwzięcia nie były jeszcze dotowane w Polsce.