Dobieramy rynsztunek na eskapadę wysokogórską

Projektując zimowe wyjście w góry wysokie trzeba przede wszystkim być stosownie przeszkolonym w obszarze obsługiwania się sprzętem, asekuracji, zagrożeń lawinowych a także techniki wspinaczki zimowej. Bez należytego przyuczenia i doświadczenia nie powinniśmy wyruszać sami na takie ekspedycje. Należy pomyśleć o znalezieniu właściwego partnera, pilota albo kursu instruktażowego.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli posiadamy stosowne przygotowanie, to jest to tożsame z wiedzą na temat odpowiedniego oprzyrządowania. Dla osób, jakie dopiero przygotowują się do tego typu wypadów wyszczególnimy kilka kluczowych elementów ekwipunku jakie oprócz ekwipunku zasadniczego powinniśmy posiadać i co najważniejsze – potrafić się nim posługiwać: obuwie wysokogórskie odpowiednie na warunki zimowe z możnością bezpiecznego dopięcia raków, przed ekskursją buty powinny być odpowiednio przygotowane zgodnie z zaleceniami wytwórcy, czekan – właściwie dobrany do rodzaju pokonywanych trudności jak też wzrostu użytkownika, kask wspinaczkowy – dopasowany i umożliwiający włożenie czapki, rękawice – nieprzemakalne, ciepłe, a jednocześnie zapewniające wygodny uchwyt czekana oraz posługiwanie się ekwipunkiem asekuracyjnym bez konieczności ich zdejmowania (na przykład dwuwarstwowe), komplet oprzyrządowania asekuracyjnego – taśmy, karabinki, uprząż, przyrząd do asekuracji a także naturalnie lina (umiejętność posługiwania się powyższym oprzyrządowaniem wymaga doświadczenia, samo szkolenie nie wystarczy) – wybierz.

Strój oprócz zapewnienia komfortu termicznego musi również spełniać nadzwyczajne role (fason kurtki gwarantujący komfortowe poruszanie się w uprzęży oraz dostęp do kieszeni, nogawki spodni i ochraniacze dobrane do łydki itd.), odpowiednie przeciwsłoneczne okulary, emulsje zapewniające ochronę przed silnym oddziaływaniem słońca, niskiej temperatury jak też wiatru, Druga para rękawiczek – koniecznie. Dobrze jest mieć ze sobą ogrzewacze chemiczne do rąk jak też stóp (tak na wszelki wypadek) oraz leciutkie śpiwory puchowe.

kask

Autor: Multi Communications Sp. z o.o.
Źródło: Multi Communications Sp. z o.o.
Przygotowując wyposażenie na ekskursję należy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, jakie mogą występować na trasie, w taki sposób żeby dobrać go optymalnie. Ogół oprzyrządowania dostaniemy w dobrym sklepie z artykułami turystycznymi (np.

Spojrzyj na opublikowany tutaj (https://coraltravel.pl/wakacje/meksyk) artykuł, a na pewno bardzo Cię zaintryguje, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu ważne informacje dotyczące tego tematu.

w The North Face sklep).