Niezbędne wyposażenie podróżnika na lato

Na każdą wędrówkę należy wyposażyć się odpowiednio do pory roku, trudności trasy a także jej całkowitej długości. Latem, podczas dobrej pogody, niezbędne będzie obuwie z karbowaną podeszwą (przykładowo sandały Crocs) a także wiatrówka.

górska wycieczka

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Przy chłodniejszej pogodzie, lub przy wejściach na szczyty użyteczny będzie sweter, nakrycie głowy, trochę pożywienia a także właściwa ilość picia. Półbuty nie ochronią nóg przed urazami w terenie skalnym, szczególnie w ruchomych, sypkich piarżyskach. Bez godziwych butów można zatem odbywać wyłącznie przechadzki w osadach albo w ich bezpośrednim otoczeniu.

Najwięcej urazów w Tatrach wywołanych jest przez noszenie nieodpowiedniego obuwia, poślizgnięcie na mokrych kamieniach, zranienie kończyn dolnych przez uderzenie podczas przechodzenia przez usypiska skalne, skręcenie stawów. Upadek po takim zranieniu, w stromym, eksponowanym terenie może mieć bardzo poważne następstwa.

Nie mniej ważna może być osłona przed chłodem, trud podczas wchodzenia zużywa wiele energii. Jej stratę człowiek odbiera jako osłabienie jak też chłód.

Masz przekonanie, że ten materiał jest pomocny? Jeżeli tak, to przeczytaj poza tym ten wiarygodny tekst (https://comfortapartments.eu/) – on też zwróci Twą uwagę.

Zapobiegać temu stanowi można przez noszenie ciepłego okrycia jak też przyjmowanie odpowiedniej ilości jedzenia i napitków. Człowiek utrudzony i wychłodzony nie ma zręczności niezbędnych do wykonywania gwałtownych, niemiarowych ruchów, które wymusza urwisty, skalisty teren. Łatwo wtedy stracić stabilność, trudniej jest tłumić obciążenia powstające przy schodzeniu i zwiększa się możliwość urazu – sprawdź.

rowerzysta w górach

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Częstym błędem łazików jest nie branie pod uwagę możliwości gwałtownej zmiany pogody. W górach wszystkie prognozy są tylko orientacyjne, natomiast pogoda potrafi radykalnie przeobrazić się w ciągu kilku minut. Nawet jeśli prognoza nie przewiduje opadów, z kolei poranek jest pogodny oraz ciepły powinniśmy być zawsze na nie przygotowani. Przed podróżą odwiedź sklep turystyczny w celu kupna potrzebnych akcesoriów. Nie zapomnij o zabraniu z sobą środków opatrunkowych, zwłaszcza służących do zatamowania upływu krwi. Możesz ochronić w ów sposób życie swoje albo innych. Warto mieć z sobą telefon komórkowy, by móc błyskawicznie zawiadomić Służbę Ratowniczą, jeżeli będziemy ofiarą bądź obserwatorem wypadku.